Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlakçılar için son tarih 5 Eylül

Emlak sektörüne getirilen düzenleme 5 Eylül’de yürürlüğe giriyor. Bu tarihten itibaren yetki belgesi olmayan emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek.

Emlak sektörüne getirilen düzenleme 5 Eylül’de yürürlüğe giriyor. 5 Haziran’da yayınlanan yönetmelik ile birlikte, yayın tarihini takip eden 3’üncü ayın sonunda emlak işletmelerine taşınmaz ticareti yapabilmesi için yetki belgesi alma şartı getirilmişti. Buna göre 5 Eylül’den itibaren yetki belgesi olmayan emlak işletmelerine ruhsat verilmeyecek İşletmenin yetki belgesine sahip olup olmadığı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkili idareler tarafından kontrol edilecek.

BAŞVURULAR TİCARET BAKANLIĞI İL MÜDÜRLÜKLERİNDEN YAPILACAK

Yetki belgesi başvuruları Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerine yapılacak. Müdürlük, yetki belgesini oluşturulacak olan sistem üzerinden verebilecek, yenileyebilecek ya da iptal edebilecek.

Yetki belgesinin geçerlilik süresi ise 5 yıl olarak belirlendi. Ayrıca bu belgenin, işletmede herkes tarafından kolayca görülebilen bir yere asılması zorunluluğu bulunuyor.

YETKİ BELGESİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELER?

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, yetki belgesi almak için 30 metrekarelik işletmeye sahip olma, meslek odası kaydı, vergi mükellefi olma ve eğitim gibi şartlar getirildiğini belirtti. Mevcut emlak işletmeleri ise metrekare ve eğitim gibi bazı şartlardan muaf tutuluyor.