Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlakçılığın kuralları sil baştan yazıldı!

Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’in 5 Haziran’da yürürlüğe girmesinin ardından emlakçılık sektöründe yepyeni bir dönemin kapıları aralandı.

Emlakçılık sektöründe tüm kurallar değiştirildi. Sektörde adeta her şey sil baştan yeniden düzenlendi. 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren emlakçılık yasasına göre artık her önüne gelen istediği her yerde emlakçılık yapamayacak.

Emlakçılara mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmesinin yanında emlakçı ofislerinde de bir takım düzenlemeler yapıldı. Bundan sonraki süreçte emlak ofisleri en az 30 metrekare büyüklüğünde olmak zorunda! Bu büyüklükten küçük alanlarda emlak ofisi açılamayacak.

Emlak ofislerinde gerekli teknik ekipmanın bulunması ve bir de arşiv bölümü yer alması gerekiyor. Yine bu şartları karşılamayan ofislerin iş yapmasına izin verilmeyecek.

Geçtiğimi ay başında yürürlüğe giren “Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik” ile birlikte emlakçılığın kuralları adeta sil baştan yeniden düzenlendi. Emlakçılık yasasının uygulamaya konulmasıyla birlikte emlak ofislerine “metrekare” şartı getirildi. Yeni yasa ile birlikte başlayan süreçte net alanı en az 30 metrekare olmayan bir yerde emlakçılık mesleği yapılamayacak.

Yeni yasayla birlikte emlakçılarda ve ofislerde aranan yeni özellikler ve sektöre getirilen yeni kurallar ise şu şekilde sıralanıyor:

  1. • İçinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümünün bulunması,

  2. • Hizmetin düzenli, sistemli ve hızlı bir şekilde verilmesini sağlayacak miktar ve özellikte masa, dolap, koltuk ve benzeri malzeme ile bilgisayar, internet, telefon, tarayıcı ve faks gibi teknik donanıma sahip olması gerekiyor.

  3. • Tapu kütüğüne kayıtlı olsun ya da olmasın taşınmaz alım satımı ve kiralaması konusunda pazarlama faaliyetinde bulunmak ve aracılık yapmak.

  4. • Alım satım ve kiralamaya konu taşınmazla ilgili inceleme, araştırma ve raporlama yapmak.

  5. • Taşınmazın rayiç satış veya kira bedeli hakkında iş sahibine bilgi vermek.

  6. • Tapu işlemlerine aracılık etmek.

  7. • Alıcı veya kiracı ile sözleşme yapmak, kira bedeli ödemeleri ile abonelik işlemlerini takip etmek, taşınmazın tamiri, bakımı ve onarımı gibi hizmetlerin verilmesini sağlamak ve bu hususlarla ilgili süreç hakkında iş sahibini bilgilendirmek.

  8. • Taşınmazla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmeti vermek.

  9. • Taşınmaz ticaretine ilişkin diğer hizmetleri yürütmek.