Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

En uygun konut kredisi nasıl alınır?

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların gündemindeki en önemli husus konut kredileri... Fakat konut kredi alırken dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunuyor.

Konut sahibi olmanın en kolay yolu bankalardan geçiyor. Kira öder gibi ev sahibi olmayı hayal edenler konut kredileri ile bunu gerçekleştirebilir. Peki konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Konut kredisi başvurusunda bulunurken belki de üzerinde durulması gereken en önemli ayrıntı kredi faiz oranıdır. Ödemeniz gereken toplam kredi tutarı ve aylık taksit tutarı bankadan bankaya farklılık gösterir. Hangi bankanın ne kadar faiz oranıyla kredi verdiğini öğrenmek için banka şubesine gitmenize gerek yok. Bankaların resmi web sayfalarını kullanarak kredi ve vade seçeneklerini hesaplayabilirsiniz. Böylece hem tüm bankaların konut kredisi için talep ettiği faiz oranını çok kısa süre içerisinde öğrenebilir hem de oluşması muhtemel zaman kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Konut kredisi ek masrafları nelerdir?

Bankalardan almak istediğiniz konut kredisi faiz oranı ne kadar düşük olursa ödemeniz gereken aylık tutar ve toplam ödeme tutarı da düşük olacak. Fakat burada üzerinde durulması gereken bir diğer konu ise konut kredisiyle ilgili diğer masraflar…

Komisyon, ekspertiz ücreti, dosya masrafı, hayat sigortası gibi ekstra harcamalar ödemeniz gereken maliyeti doğrudan etkiliyor. Bundan dolayı kredi başvurusu yaparken önce tüm masrafları göz önünde bulundurmalı ve daha sonra nihai kararı vermeniz gerekir. Çünkü bazı bankalar konut kredisi faiz oranını düşük göstererek aradaki açığı diğer kredi masraflarıyla kapatır.

En uygun konut kredisi veren bankayı seçmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı kredinin yıllık maliyet oranı. Yukarıda belirtilen faiz oranı ve diğer masrafları da göz önüne alarak yapacağınız hesaplama kredinin gerçek faiz oranını açığa çıkarır. Bu bağlamda en uygun konut kredisini seçerken yıllık maliyetler üzerinden karşılaştırma yapmanız oldukça yararlı olacaktır.

Herkesin her ay düzenli gelir elde edemediğini göz önünde bulunduran bankalar, konut kredisi alırken farklı ödeme seçeneği sunuyor. Konut kredisi her ay düzenli bir şekilde ödenebileceği gibi, üç aylık dönemler halinde de ödenebilir. Ayrıca konut kredisi ödemelerini ara ödemeler şekilde de ödeyebilirsiniz.

Konut kredisi ödeme planını etkileyen unsurlar

Müşterilere sunulan ödeme planları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bundan dolayı bütçenize en uygun ödeme seçeneği sunan bankayı tercih etmelisiniz. Örneğin geçiminizi çiftçilikle sağlıyorsanız ve yılın belli döneminde kazancınız artıyorsa, ödeme planını buna göre belirleyebilirsiniz. Bankalar bu noktada kararı müşterilerine bırakıyor. Fakat hangi ödeme şeklini seçerseniz seçin borcunuza sadık olmak zorundasınız. Borcunu geciktiren veya hiç ödemeyen kişiler için idari takip süreci başlatılır.

Konut kredisi ödeme planı yaparken aylık net gelirinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü konut kredisi aylık taksit tutarı gelirinizden fazla olduğu zaman geri ödeme noktasında sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sonuç olarak ödeme zorluğu çekmek istemiyorsanız, ödeme seçeneklerini mümkün olduğunca aylık gelirinize göre belirleyin.