Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Enerji tasarruflu konutlara talep arttı

Konut kredisi yasasında geçen hafta BDDK tarafından değişiklik yapıldı. Söz konusu değişikliğin ardından enerji tasarruflu konutlara talep arttı.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) tarafından geçen hafta konut kredisi kullanımına ilişkin kanun değişikliği yapıldı. Söz konusu bu düzenleme sonrasında enerji tasarruflu konutlarda kredi peşinat sınırı düşürüldü. Bunun ardından ise vatandaşın enerji tasarruflu konutlara talebi arttı.

Kredi Pazarı’nda yer alan habere göre; konut alımlarında en fazla konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar kullanılabilen konut kredisi, söz konusu düzenleme sonrasında A sınıfı verimliliğe sahip konutlar için yüzde 90, B sınıfı verimliliğe sahip konutlar için ise yüzde 85’e yükseltildi.

Enerji verimliliği olmayan ekspertiz değeri 300 bin TL olan konut için vatandaş en fazla 240 bin TL kredi çekebiliyordu. 60 bin TL’lik kalan bedel ise kredi peşinatı olarak ödeniyordu. Son düzenleme ile birlikte A sınıfı enerji verimliliğine sahip ekspertiz değeri 300 bin TL konut için 270 bin TL’ye kadar konut kredisi çekilebiliyor.