Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Erişilebilir konut için ucuz arsa üretimi desteği gündemde!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile bir araya gelen inşaat sektörü temsilcileri lüks konut yerine erişilebilir konut için ucuz arsa üretimi desteği talep etti.

Eski Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Genel Müdürü Murat Kurum yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine getirildi. Geçen hafta başında göreve başlayan Kurum’un ilk icraatı ise inşaat sektörünün liderleri ile bir araya gelerek sektörün sorunlarına çözüm aramak oldu.

KONUTDER, GYODER ve İNDER Başkanlarını makamında kabul eden yeni Bakan Kurum, temsilcilerin sektör hakkındaki taleplerini, görüşlerini ve beklentilerini dinledi. Uzun süredir konut kredisi faiz oranlarının ve inşaat maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı sıkıntılı günler geçiren inşaat sektörünün içinden gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum sektörde yeni bir atılım yapmaya kararlı.

İnşaat sektörü çevrelerinde çok olumlu karşılanan Bakanlık sürecinin başlamasıyla hemen işe koyulan Kurum, sektörden gelen talepleri değerlendirdi. Konut kredisi faiz oranlarının belirli bir seviyede tutulması, KDV ve tapu harç bedellerinin indirilmesine yönelik talep de bulunan sektör temsilcilerinin Bakan Kurum’la paylaştığı başlıklardan biri de ucuz arsa üretimi desteği idi.

KONUTDER, İNDER ve GYODER Başkanları konut sektöründe lüks konut için değil erişilebilir konut için Bakanlık tarafından ucuz arsa üretimi desteği verilmesini talep etti. Orta ve dar gelir sınıfında yer alan ailelere yönelik konut üretilebilmesi için sektörde ucuz arsa üretimine destek verilmesini talep eden sektör temsilcilerinin görüş, öneri ve talepleri Bakan Kurum tarafından Ankara’daki makamında değerlendirmeye alındı.
İnşaat sektörünün içinden gelen bir Çevre ve Şehircilik Bakanı ile konut sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı süreci kalıcı teşvikler yardımı ile atlatması ve özellikle yurt genelinde dönüşüm bekleyen 7,5 milyon yapıyla ilgili çalışmaların da hız kazanması bekleniyor.