Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

Erken seçim konut fiyatlarını ne yönde etkileyecek?

Uzmanlar erken seçim gerçekleşene kadar konut fiyatlarında yükseliş olmayacağını ancak seçimlerden sonra maliyet artışlarının konut fiyatlarına yansıyacağını söylüyor.

2018 yılının başından bu yana konut sektörü sıkıntılı günler geçiriyor. Sürekli artan konut kredisi faiz oranları konut alıcısını soğuttu. Üzerine bir de konut piyasasında oluşan fiyatların düşeceğine dair yaygın inanış konut sektöründeki satışları sekteye uğrattı. İnşaat maliyetlerinin yükselmesine rağmen konut fiyatlarında artışa gidilmedi.

Konut sektöründeki sıkıntıyı konut fiyatlarında artışa gitmeden aşmaya çalışan konut sektörü temsilcileri bundan sonraki süreçte konut fiyatlarında artış yapmaya hazırlanıyor. İnşaat çalışmalarında kullanılan temel malzemelerde önemli fiyat artışları art arda kaydediliyor. Döviz kurlarında meydana gelen ani yükselişlerle birlikte çimentoya yüzde 10, betona yüzde 15, demire ise yaklaşık yüzde 40 zam yapıldı. Betonda ise yükselişlerin devam edeceği öngörülüyor. Beton fiyatlarında mayıs ayında da haziran ayında da yüzde 10 daha artış yaşanması bekleniyor.

Peki, erken seçim konut fiyatlarını nasıl etkileyecek? Seçimlerden sonra konut fiyatları nasıl bir yön izleyecek? Konut fiyatlarındaki ve satışlarındaki gerileme devam edecek mi yoksa seçimlerden sonra konut fiyatlarında bir artış yaşanır mı? Herkes bunu merak ediyor. Sektör temsilcileri ve uzmanlar buna ne diyor? Cevabı haberimizde...

"Konut fiyatları en az yüzde 15 yükselir"

Konu hakkında görüş bildiren 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar konut sektöründeki sıkıntılı süreçte konut maliyetlerinin henüz fiyatlara yansıtılmadığını ancak erken seçimden sonra eğer ki piyasa toparlanırsa inşaat maliyetleri doğrultusunda konut fiyatlarına uzun süredir yapılmayan zamların yapılacağını dile getirdi. Dündar’a göre seçimlerden sonra konut üretim maliyetleri doğrultusunda konut fiyatlarında en az yüzde 15 oranında zam olacağını kaydetti.

"Artan inşaat maliyetleri seçimden sonra fiyatlara yansıtılacak"

Seimden sonraki konut fiyatlarının yönü hakkında görüş bildiren isimlerden bir tanesi de Özyurtlar Holding Başkanı Tamer Özyurt özellikle inşaatın temel maddesi demir fiyatlarının yüzde 40’lara yakın yükselmesine vurgu yaparak seçime kadar maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılmayacağını ancak seçimden sonraki süreçte konut fiyatlarının artan inşaat maliyetleri nedeniyle en az yüzde4-5 oranında artacağını kaydetti.