Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ev aldıracak kredi faiz oranları geliyor

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşları ilgilendiren konut kredisi faiz oranları yüzde 2'nin altını gördü. Düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Konut erişimine son aylarda en büyük sıkıntı olan yüksek konut kredisi faiz oranları düşüşe geçti ve bu hafta yüzde 2’nin altını gördü. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; yeni haftada düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.89 olarak kaydedildi. Buna rağmen bankalarda yüzde 1.97 ve 1.98 faiz oranlarıyla konut kredisi çekmek de mümkün. Söz konusu bu oran 100 bin TL ve 300 bin TL arasında çekilmek istenen kredi tutarına göre bir farklılık göstermiyor.

ÖZEL BANKALAR ÖNDE

Konut kredisi faiz oranları geçtiğimiz dönemde yüzde 2.10 olarak işlem görüyordu. Şimdiki dönemde düşük konut kredisi faiz oranlarını uygulayan bankaların çoğunu özel bankalar oluştururken, bu hafta kamu bankalarının önemli bir atak yapması bekleniyor. Bununla birlikte konut almak isteyen vatandaşlar, yıl sonuna kadar daha uygun faiz oranlarından kredi çekebilecek ve uygun bir geri ödeme imkanına kavuşabilecek.

FAİZ ORANLARI DAHA DA DÜŞECEK

Ortaya çıkan tüm verilerin konut alımını desteklediğini vurgulayan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, mevcut veriler ışığında yüzde 1.7’ye gelmesini bekledikleri konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün çok değerli olduğunu söyledi. Kredi faizlerindeki düşüşün hızlandığını söyleyen Nazmi Durbakayım, “Bu kredilerin daha da düştüğünü göreceğiz” şeklinde konuştu.

DÜŞÜŞ TRENDİNİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

Konut talebinin konut kredisi faiz oranlarına çok duyarlı olduğunu söyleyen Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, faiz oranlarında düşüş trendinin süreceğini dile getirdi. Geliştiricilerin bu dönemde konut satışlarını sürdürebilmek için senetli satışlara yöneldiğini ifade eden Feyzullah Yetgin; “Sektörün finansmanı için kredili satış önemli. Konut ihtiyacı sürüyor. Faiz oranlarında düşüşün devam etmesi bekleniyor” diye konuştu.

KREDİ FAİZİ KONUT ALIMINI ETKİLİYOR

Konut sahibi olmak isteyenler son dönemde konut alım talebini erteliyordu. Konut satışlarındaki son veriler, bankaların kredi faizi oranlarının konut alımı üzerindeki etkisini bir kez daha açığa çıkardı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde Eylül 2018’de 127 bin 327 konut satışı yapıldı. Eylül ayında banka kredili satışlar olarak bilinen ipotekli konut satışları ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 72 azalarak 11 bin 330’a kadar düştü. İpotekli satışlar, eylül ayında dibi görmüş oldu.