Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

Ev alırken depremi göz ardı ediyoruz

Hürriyet Emlak tarafından gerçekleştirilen ankete göre, satılık ya da kiralık ev arayan kullanıcıların sadece yüzde 14'ü evin depreme dayanıklılığını önemsiyor.

Satın almak ya da kiralamak üzere gerçekleştirilen konut arayışında çok farklı beklentiler ön plana çıkabiliyor. Kimi fiyat aralığını, kimi evin büyüklüğünü, kimisi cephesini önemsiyor. Hürriyet Emlak tarafından gerçekleştirilen ankete göre vatandaşın ilk önceliği hâlâ konutun depreme dayanıklılığı değil.

Türkiye’nin deprem kuşağında olduğu ve her an bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuz bir gerçek. Depremlerin oluşturabileceği hasarları azaltmanın en etkin yolu ise depreme dayanıklı yapılar inşa etmekten geçiyor. 17 Ağustos 1999 Depremi’nin 17. Yıldönümünde yeni bir felakete hâlâ hazır değiliz.

Önce muhite, son fiyata bakıyoruz

Hürriyet Emlak, vatandaşın bu konuyu ne kadar önemsediğini araştırmak için bir anket düzenledi. Hurriyetemlak.com tarafından yapılan ankete göre ev alacak ya da kiralayacak vatandaşın yalnızca yüzde 14'ü depreme dayanıklılık konusunu ilk kriter olarak önemsiyor. Ankete katılanların yüzde 55'i evin bulunduğu muhitin en önemli kriter olduğunu söylüyor. Yüzde 27'si öncelikle fiyata, yüzde 4'ü ise metrekareye bakıyor. Yaşanacak evin içerisinde en çok dikkat edilen özellik ise yüzde 37 ile büyük ve ferah bir salon. Yüzde 23'lük kısım geniş bir mutfağı, yüzde 16'lık kısım ısıtma sistemini önemsiyor. Ankete katılanların yüzde 13'ü yenilenmiş modern bir banyo isterken, yüzde 11'i ise balkona öncelik veriyor.