Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yeni bir ev alırken tüm beklentileri karşılayabilecek doğru evi bulmak bazen zor olabiliyor. Peki yeni ev alırken nelere dikkat edilmeli? Cevabı haberimizde…

Yeni bir ev sahibi olmak hayal değil. Ancak tüm beklentilerinizi karşılayabilecek doğru evi bulabilmek biraz zor. Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre, tüm birikiminizi, kazancınızı yatırıp zar zor bir ev sahibi oldunuz. Fakat evin lokasyonu, ulaşım imkanları, aidatı, net alanı gibi özellikleri sizi pek de memnun etmedi. Böyle bir durumla karşılaşmamak için satın alınacak olan evin sadece fiyatına değil tüm çevresine ve kullanışlılığına da dikkat etmek gerekiyor.

YATIRIM MI OTURUM MU?

Ev alırken dikkat edilmesi gereken özelliklere değinen TSKB Gayrimenkul değerleme Kurumsal Kalite ve İş Geliştirme departmanı Yönetici Yardımcısı Gamze Ertaş Karcıoğlu, öncelikle amacın belirlenmesine dikkat çekiyor. Oturum amaçlı alınan evlerde, iç mekânın ne kadar kullanışlı olduğuna dikkat edin. Eğer yatırım için alıyorsanız da gelişim potansiyeli olan bölgeleri ve kolay kiralanabilir daire tiplerini tercih etmeye özen gösterin.

TOPLU ULAŞIM İMKÂNI

Konut fiyatlarını en çok etkileyen unsurların başında toplu ulaşım imkanlarına ve kamusal yapılara yakınlık gibi detaylar yer alıyor. Toplu ulaşım araçlarına yakın olmak, ulaşımı kolaylaştıracağı gibi konutun değerini de artırır.

İŞİNİZE YAKIN MESAFEDE Mİ?

Alınacak olan evin bulunduğu konum da öncelikli konuların başında yer alıyor. Birçok vatandaş, alacağı evin iş yerlerine yakın olmasını tercih ediyor. Fakat iş yeri merkeze uzak bir bölgedeyse bu da zamanla sosyal hayattan uzaklaşma sorununu da beraberinde getirebilir. Önceliklerinizi belirleyin ve de tercihinizi bu doğrultuda yapmaya dikkat edin.

KAÇ YILDA GERİ DÖNER

Yatırım için alınacak olan evin geri dönüş süresi de büyük önem taşıyor. Amortisman süresi, evin bedelini yıllık kira gelirinden elde edeceğiniz gelire böldüğünüzde ortaya çıkan süreyi ifade ediyor. Mümkünse kira getirisi yüksek olan yerleri seçmeye ve bölgedeki arz, talep ve stoğa da dikkat edin.

MEGA PROJE ETKİSİ

Evin bulunduğu bölgenin gelişim potansiyeli oldukça önemli. Yeşil alanlar, mega projeler, ulaşım projeleri gibi detaylar evin değerini artıran unsurlar olacak.

TAPU VE İSKANA MUTLAKA BAKIN

Yeni bir ev alırken mağdur olmamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar da bulunuyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Alınacak olan ruhsatını, iskân belgesini, mimari projesini inceleyin.
  • Konutun konumu, alanı gibi özellikleri ile mimari projedeki yeri, alanı gibi özellikleri arasında fark olup olmadığını kesinlikle tespit edin.
  • Tapu kaydı üzerinde, satın alınması planlanan evin değerini düşürecek ya da kısıtlama getirecek ipotek, haciz gibi bir şerh, beyan olup olmadığını kontrol edin.
  • Bina veya site aidatlarının ne kadar olduğuna ve aidata hangi kullanımların dahil olduğuna dikkat edin.
  • Ev için belirtilen alanının net alan mı brüt alan mı olduğunu mutlaka sorgulayın. Brüt alana hangi kullanım alanlarının dahil olduğu hakkında da bilgi edinin.
  • Söz konusu eve düşen otopark alanı ve adet olarak kullanım hakkının ne kadar olduğu bilgisini öğrenin.
  • Satın alınacak olan ev için belirtilen satış fiyatına tapu harcı, KDV gibi harç ve vergilerin dahil olup olmadığını sorun.