Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ev alırken kazanmak için ne yapmalı?

Ev, yalnızca bir ihtiyaç değil aynı zamanda bir yatırım aracı. Peki ev alırken kazanmak için ne yapmalı? Bu sorunun cevabı haberimizde…

Ev sahibi olmak herkesin hayali. Ancak ev sadece bir ihtiyaç değil aynı zamanda bir yatırım aracı olarak görülüyor. Peki ev alırken kazanmak için ne yapmalı?

Posta Gazetesi’nden Meltem Kara’nın haberine göre; gayrimenkul altından sonra Türkiye’de en çok tercih edilen yatırım aracı. Peki ev alırken nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle evin ‘amortisman’ süresi yani ‘geri dönüş süresi’ doğru hesaplanması. Örneğin ortalama 20 yıl olan amortisman süresi yatırımcılar tarafından yüksek bulunuyor.

NASIL HESAPLANIR?

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Yöneticisi Esra Neşeli, amortisman süresinin, gayrimenkul için yapılan yatırımın gayrimenkulden sağlanan kira geliri ile kaç yılda karşılandığını belirtiyor. Bu süre, yatırım bedelinin yıllık kira gelirine bölünmesine göre hesaplanıyor. Mesala, 500 bin TL değerindeki gayrimenkulün, aylık kira geliri 2 bin TL olursa bu süre 20.8 yıl olarak hesaplanıyor.

KİRASI NE KADAR?

Amortisman süresi, konutta doğru bir yatırım yapılıp yapılmadığını da ortaya koyuyor. Bu süre ne kadar uzunsa yatırımın geri dönüş süresi o kadar artıyor. Ne kadar kısaysa yatırımın geri dönüş süresi de o kadar kısa oluyor. Bunu etkileyen unsurların başında konut fiyatları ve aynı dönemdeki kira değerleri geliyor. Mesela, satış fiyatlarındaki artışın kira değerlerinde karşılığının tam olarak görülmemesi durumunda amortisman süresini artırıyor. Bu durum yatırım amaçlı gayrimenkul alımlarında kararı etkiliyor.

SÜRE NASIL AZALTILIR?

Amortisman süresinin hesaplanmasında kira artışı ya da satış fiyatındaki artış oranının ne olacağı değil de yatırımın yapıldığı dönemdeki kira gelirinin ne olacağı ve yatırım bedeli dikkate alınıyor. Bu süre bölgesel olarak değişiklik gösteriyor. Bölgedeki değişen dinamikler, bu süreye etki ediyor. Bölgeye yapılacak olan üst ölçek yatırımlar, arz-talep durumu, mevcut ve gelecek stok gibi dinamikler kira ve satış fiyatlarını etkiliyor. Mesela bölgedeki ulaşım imkanlarının çeşitlenmesi ile kira değerleri yükselip amorti süresi kısalabilir. Ayrıca stokun artması ile kira fiyatlarında düşüş yaşanırsa da amorti süresi uzayabilir.