Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ev almak mı yoksa kiralamak mı mantıklı?

Ev almak mı yoksa kiralamak mı mantıklı? İşte bu konuda kararsız kalanlar için ipuçları haberimizde…

Posta Gazetesi yazarı Özlem Denizmen, bugünkü yazısında ev almak konusunda kararsız kalanlar için bazı ipuçları paylaştı. Özlem Denizmen’in yazısından dikkat çeken kısımlar şöyle…

Ev satın alırken kredi için evin değerinin beşte birini peşinat olarak biriktirmek gerektiğini hatırlatan Özlem Denizmen; “Örneğin; 200 bin TL’lik ev için 40 bin TL peşinat biriktirmelisin. Bu para arkadaştan, bankadan borç olmasın. Hem ev kredisi hem peşinat taksiti ödenmez. Çok zorlar” dedi.

“Aylık borç ödemelerinin ev borcu dahil aylık gelirin yüzde 40’ını geçmesin” şeklinde tavsiyede bulunan Denizmen; “Örneğin; 3 bin TL gelirin varsa ve başka borcun yoksa kredi ödemen bin 200 TL’yi geçmesin” ifadelerini kullandı.

Ev kiralamalarında ise ev sahibinin üç kira bedeline kadar depozito talep edebileceğini vurgulayan Denizmen, kira için ödenen tutarın, gelirin yüzde 35’ini geçmemesi gerektiğini ifade etti ve ekledi: “Örneğin; 3 bin TL gelirin varsa, ödediğin kira bin 50 TL’yi geçmemeli.”

Özlem Denizmen, ev sahibinin evin temel problemlerinden (bozuk kombi, sifon vs.) sorumlu olduğunu ancak evin renginin değiştirilmek istenmesi durumunda bunu ev sahibine bilgi vererek kiracının karşılaması gerektiğini ifade etti.

Kiralık ev arayanların özellikle çevresine duyuru yapmasının önemine değinen Özlem Denizmen şöyle devam etti: “Sahibinden kiralamak için sıkı araştırma yap.”

Konut hesabı açıp 5 yıl birikim yapanların ilk evini aldığında 25 bin TL devlet katkısı alabileceğini söyleyen Denizmen; “Peşinatın yoksa birikime küçük küçük başla. İlk olarak bin lirayı hedefle. Ona ulaşmanın motivasyonuyla ilk 10 bin TL’ye doğru koş. Kim tutar seni!” tavsiyesinde bulundu.

Kredi çekmek isteyenlerin ise bankaların masraf dahil yıllık faizlerini karşılaştırmasını söyleyen Özlem Denizmen; “Şu sıralar yalın bir konut kredisi senelik yüzde 25 civarı” ifadelerini kullandı.

Özlem Denizmen yazısının sonunda altı sorudan oluşan küçük bir test paylaştı. İşte o test…

HAFTANIN EGZERSİZİ / EV ALMA KARARI

1. Ev peşinatın hazır mı?

■ Evet ■ Hayır

2. Önünde doğum, taşınma, evlenme gibi seni bekleyen büyük bir olay var mı?

■ Evet ■ Hayır

3. Önünde tayin durumu var mı?

■ Evet ■ Hayır

4. Ev borcunun altına girebilecek bir iş güvencen bulunuyor mu? İş yerinde vazgeçilmez misin?

■ Evet ■ Hayır

5. Ödemekte olduğun başka bir borcun var mı? (Otomobil, ihtiyaç kredisi, elden borç...)

■ Evet ■ Hayır

6. Satın almak için ev fiyatları ve faiz maliyetleri açısından uygun bir zaman mı?

■ Evet ■ Hayır

Özlem Denizmen “Birinci, dördüncü ve altıncı sorulara ‘Evet’, diğerleri ‘Hayır’ ise oturulacak evi almak için doğru zaman olabilir” diye yazdı.