Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ev kiralayacak ya da özel yurtta kalacak öğrencilere kritik uyarı

Üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından öğrencilerde kalacak yer telaşı başladı. Mağdur olmamak ve dolandırılmamak için dikkat edilmesi gerekenler…

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerde kalacak yer bulma telaşı başladı. Öğrencilerin bir kısmı kalmak için kiralık ev ararken bir kısmı da özel yurtları tercih ediyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, öğrencilerin mağdur olmaması için kritik uyarılarda bulundu.

SÖZLEŞME MADDELERİ DİKKATLİCE İNCELENMELİ

Özel yurtlarda kalacak olan öğrencilerin sözleşme imzalarken dikkat etmesi gerektiğini belirten Aziz Koçal, yurdun vereceği hizmetlerin iyi sorgulanması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca ders çalışma alanları, konaklama yapılacak odalar, etüt odaları, kantin ya da dinlenme mekanlarının öğrenciler tarafından görülmesi gerektiğini ifade etti. Kocal; güvenlik, temizlik, ısınma ve yemek gibi detayların da önemli olduğunu sözlerine ekledi. Bunların sözleşmeye ayrıntılı biçimde yazılması gerektiğini belirten Koçal, “Yurdun mutlaka MEB onaylı olmasına dikkat edin. Yoksa ödediğiniz para boşa gider” dedi.

ÖDEMENİN NASIL YAPILACAĞI SÖZLEŞMEYE YAZILMALI

Aziz Koçal, yapılacak olan ödemenin ne şekilde yapılacağının sözleşmeye yazılması gerektiği konusunda uyardı. “Taksitli ödeme seçeneğinde ise taksitli ödemelerin listesi sözleşmeye yazılmalı” dedi.

Senet alan yurtlar konusuna da dikkat çeken Koçal, “Senetler verilirken tek senet verilmemeli. Her aylık ödeme için ayrı ayrı senet verilmeli. Ödeme yapıldığında ise senet geri alınmalı” dedi.

DEPOZİTO BİR AYLIK TUTARDAN FAZLA OLAMAZ

Depozito talep eden yurtlara da değinen Aziz Koçal “Talep edilen miktar bir aylık tutardan fazla olamaz. Ayrıca depozitonun ne şekilde iade edileceği de sözleşmede açıkça belirtilmeli” diye konuştu.

KİRALIK EVDE KALACAK KİŞİ SAYISI BELİRTİLMELİ

Öğrenciler ile mal sahibi arasında en çok yaşanan problemlerden birisi de evde kalacak kişi sayısı. Koçal, evde kaç kişinin kalacağının sözleşmede mutlaka belirtilmesi gerektiğini ifade etti. Diğer yandan evin fiziki özellikleri de incelenmeli varsa eksik ya da tamirat gereken durumlar önceden belirtilmeli.

Aziz Kocal, bazı dolandırıcıların kiralık dairelerin fotoğraflarını bularak internet sitelerinde ilana koyduğunu belirtti. “Bu dolandırıcılar, eve çok talep olduğunu ve ciddi düşünüyorlarsa söz konusu kişinin kaparo ödemesi gerektiğini söylüyor. Sonra da tek kullanımlık telefon kartını atıyor. Böyle mağduriyetlerin önüne geçebilmek için daire mutlaka görülmeli ve öncesinde peşinat ödenmemeli. Depozito ise ev sahibine verilmeli” dedi.