Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ev sahibi olmak isteyenler fiyatlar yükselmeden harekete geçmeli

Türkiye’nin lokomotif sektörü inşaatın milli gelirdeki payı TÜİK verilerine göre yüzde 8- 9 oranında artış yaşadı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 verilerine göre, Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak bilinen inşaat sektörünü ayakta tutan konut satışları 2017 yılının 11 aylık diliminde yüzde 8,2 oranında artış yaşadı.

TÜİK’in son verilerine göre bu yıl satılan konut sayısı 1 milyon 100 bini geçti. Piyasada ise yıl sonu geldiğinde geçen yılki 1 milyon 300 bin sınırının geçilmesi beklentisi hâkim.

Konut talebi rekor seviyeye ulaştı

İlk 10 ayda yüzde 8 artan konut talebi inşaat sektörüne moral verdi. Talebin 1 milyon 153 bin ile rekor seviyede olduğunu belirten Piyalepaşa İstanbul Genel Müdürü Kaan Yücel, “2017’yi 1 milyon 300 bin veya 1 milyon 400 bin gibi bir satışla tamamlarız. Döviz kurunun ve inşaat maliyetlerinin yükselmesi mutlaka fiyatlara yansıyacaktır. Yükseliş olmadan konut alıcıları harekete geçsin” dedi.

Ekonomi servisimizde Buğra Kardan’ın sorularını cevaplandıran Yücel, “Seneye de 1 milyonu çok rahat geçeriz, çok daha iyi rakamlar görürüz” tahmininde bulundu.

Ulaşım konut seçerken en temel faktörleden biri

Konut tercihinde lokasyonun belirleyici olduğunu kaydeden Yücel, “15-16 milyonluk şehirde bir yerden bir yere gidebilmek kolay olmadığından, şirketler E-5 ve E-6 hattında toplandığından ana arterlere yakın yerlerde ev aranıyor“ dedi.

Konut fiyatlarındaki seyre de değinen Yücel, şöyle devam etti: “İmzamızı taşıyan ve kentsel dönüşüm projesi olan Piyalepaşa’da fiyatlar yüzde 35-40 oranında arttı. Metrekare fiyatımız başlarda 7-8 bin lira düzeyindeyken, şu anda 12 binlerde. Bu şüphesiz yatırımcılar için İyi bir artıştır. Yani bizden ev alanlar hem rahat ediyor, hem de kârlı bir yatırım yapıyor. Bunda projemizin şehre yakınlığının ve konforunun da payı büyük.”

‘’Fiyatlar dövizdeki artışla şişer”

“Dolar ve Euro tarafındaki ani oynamalar hammadde bedellerini arttırıyor’’ diyen Kaan, ‘’Ama biz bu artışı müşterilerimize fatura etmiyoruz. Bu dönem daire almak için ideal. İleride kur ve konut kredileri nedeniyle fiyatlar şişebilir. 2018’de konut fiyatları minimum yüzde 10 artabilir” tespitinde bulundu.

7,5 milyon bağımsız birim dönüştürülecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’nin 7,5 milyon bağımsız birimin dönüştürüleceğine dair açıklaması inşaat sektörünü umutlandırdığını belirten Kaan Yücel, ‘’Dönüşüm ülke ve şehirler için önemli. Biz dönüşümü ticari yönü ile ele almamalıyız, görev olarak görmeliyiz. Dönüşümü önemsemeli, bina bazında değil, alan bazında yapmalıyız. Tabii burada sosyal tarafı yani toplumun mutluluğunu unutmamalıyız” mesajını verdi.