Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Evler artık saatlik kiralanıyor

Bir dönem gündemde olan günlük kiralık evler, yerini saatlik kiralık evlere bıraktı. Türkiye’nin birçok yerinde yasal olmayan şekilde saatlik kiralama yapılıyor.

Bir dönem gündemde olan günlük kiralık evler, şimdilerde yerini saatlik kiralık evlere bıraktı. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; İstanbul’dan Ankara’ya, Diyarbakır’dan Kütahya’ya kadar birçok şehirde saatlik kiralama yapılıyor. Birkaç saatlik ev kiralamanın bedeli ise 40 TL'den başlangıç gösteriyor.

EMLAK SİTELERİNDEKİ TANIMLAMA DEĞİŞTİ

Günlük kiraların evlerin yasa dışı işler ve kişiler tarafından kullanılmasıyla birlikte, 2016 sonunda OHAL kapsamında yayınlanan KHK ile günübirlik kiralanan evlerde de kimlik bildirimi zorunlu hale geldi. Buna rağmen kayıt dışı kiralamalar devam ederken bir de saatlik kiralama pazarı yaygınlaşmaya başladı. Emlak sitelerindeki ilanların birçoğunda artık ‘günlük ya da saatlik kiralık’ tanımı kullanılıyor.

GÜNLÜK BEDELİN YARISI İSTENİYOR

Saatlik kiralama ilanları İstanbul başta olmak üzere İzmir, Tekirdağ, Kocaeli, Ankara, Diyarbakır, Kütahya gibi birçok şehir için veriliyor. Saatlik kiralamada günlük kiralama bedeli için istenen fiyatın yarısı talep ediliyor. Kiralık evlerde İstanbul’da Beylikdüzü’nde 2 saat için 50 TL, günlük daire için 100-120 TL talep edilirken, Fatih’te saatlik daire 80-100 TL, günlük 130-200 TL arasında değişiyor. Ataşehir’deki lüks sitelerde ise saatlik 50 TL, günlük 200 TL isteniyor.

İzmir’de saatlik 49 TL, günlük ise 100 TL isteniyor. Ankara’da ise saatlik 40 TL, yarım gün 80 TL, tüm gün 120-150 TL deniyor. Kütahya ve Elazığ’da 40 TL, Kocaeli ve Tekirdağ’da 50 TL, Diyarbakır’da 60 TL'ye saatlik kirama yapılıyor.

KİMLİK BİLGİSİ ALMAYAN DA VAR

İlanı verenler, fiyatlarda hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki farklı tarife olduğunu ve fiyatların hafta sonu için yüzde 30-40 daha pahalı olduğunu ifade ediyor. İlanlardan kiminde kimlik bilgisi zorunluluğu aranırken kiminde yaş kontrolü ise yeterli oluyor.

LEVENT ERDOĞAN: RUHSATLARI YOK

Bu işi yapanların ticari yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyleyen Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erdoğan; “Caydırıcı olması için kimlik bildirme zorunluluğu geldi. Kimlik bildiriminin yapılmaması halinde önce para eczası sonra ruhsat iptali yapılır deniliyor. Ancak bunların ruhsatı zaten yok” ifadelerini kullandı.

NİZAMETTİN AŞA: EN FAZLA YÜZDE 10’U YASAL ÇALIŞIYOR

Günlük kiralama konusunun 5-6 yıldır gündemde olduğunu belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa; “Kimi önlemler alınsa da hala tam anlamda denetim altına alınamadı. Bu tip yerler zaten belediyeden ruhsat alamaz. Bu işi yapanların içindeki emlakçı oranı yüzde 1 bile değil. Piyasada kısa dönem kiralama yapanların en fazla yüzde 10’u yasal. İlk akla fuhuş geliyor ama bu en masumu. Ancak kimlik kaydı istenmeyen yerlerde kumar da oynatılıyor, uyuşturucu da kullanılıyor, kanun kaçakları da saklanıyor” diye konuştu.