Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Faizlerin düşüşüyle birlikte gayrimenkule ilgi artacak

Sektörün önde gelen isimleri 9. Boğaziçi Zirvesi’nde bir araya geldi. Toplantıda konut sektörüne dair önemli değerlendirmelerde bulunuldu.

9. Boğaziçi Zirvesi’nde konuşan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektörü dinamiklerinin Türkiye'de çok kuvvetli olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, YEP paralelinde tekrar bir büyüme trendine gireceğini belirten Feyzullah Yetgin; “Gayrimenkul sektörü önceki yıllarda olduğu gibi lokomotif bir sektör olarak istihdam yönüyle katkı sunmaya devam edecek. Finansman açısından alternatif ürünleri denemek gerekiyordu” ifadelerini kullandı.

YABANCIYA KONUT SATIŞLARINDA TAM BİR VİTES BÜYÜTME VAR

Ekim 2018 itibarıyla açıklanan konut satışlarına bakıldığında, beklentilerin çok üstünde bir satış rakamının görüldüğünü kaydeden Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas; hem birinci el satışların hem ikinci el satışların ciddi şekilde yükseldiğini vurguladı.

Konut kredili satışların yok denecek seviyelere, yüzde 5’lere kadar gerilediğini belirten Altan Elmas; “Özellikle özel bankaların konut kredisi noktasında hafif bir el freni var. Onu net bir şekilde görebiliyoruz” ifadelerini kullandı. Elmas, kamu bankalarının da yavaş yavaş 1,30-1,40 gibi aylık seviyelere yükseltmesinin ardından konut kredisinin yavaş yavaş satışların içinden çıkmaya başladığını söyledi.

Sektörün hayata geçirdiği kampanyalara da değinen Altan Elmas, devletin getirdiği teşviklerin, enflasyondan sonra konuta zam yapılmamasının, firmaların yaptığı kampanyaların önemli etkisinin bulunduğunu belirtti. Bunun ardından üst üste iki ay boyunca ciddi anlamda tüm Türkiye'ye yayılan bir konut satışı rakamına erişildiğinin altını çizen Elmas; “Kasım ayında biraz yavaşlayabilir ama teşvikler uzadı. Bu yine bir miktar teşvik edici olacak. Satış ivmesinin devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Konut fiyatlarının artmadığını belirten Altan Elmas, yabancıya konut satışlarında tam bir vites büyütme olduğunu, bunun da devam ettiğini bildirdi.

FAİZLERİN GERİLEMESİYLE BİRLİKTE GAYRİMENKULE İLGİ ARTACAK

Ege Yapı Başkanı İnanç Kabadayı ise Türkiye’nin bölgesinde güvenli liman haline geldiğini ifade etti. İstanbul olmak üzere diğer büyük şehirlerde de gayrimenkulde fiyatların artacağını ve uluslararası oyuncuların daha fazla Türkiye’ye geleceğini ifade eden İnanç Kabadayı, ortalama 2 bin dolara satılan bir ürünün bin 200 dolarlara gerilediğini aktardı. İnanç Kabadayı, bu değerin yeniden 2 bin dolar ve üstüne çıkacağını belirtti.

Gayrimenkulün her dönemde diğer tasarruf ürünlerine göre daha fazla getirisi olduğunu vurgulayan İnanç Kabadayı, faizlerin gerilemesiyle birlikte orta ve uzun vadede gayrimenkule ilginin artacağını kaydetti ve şu anda gayrimenkul sektörü talebinde bir azalma olmadığını sadece taleplerin ertelendiğini ekledi.