Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Feyzullah Yetgin: Konut sektöründe durgunluk yok

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, sektörde olağanüstü bir durgunluğun olmadığını belirtti. Performansın geçen yıl ile başa baş olduğunu açıkladı.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, sektörle ilgili açıklamalarda bulundu. HaberTürk Gazetesi’nden Naime Sert’e konuşan Yetgin, sektörde olağanüstü bir durgunluğun olmadığını ifade etti. Bu yılın ilk 6 aylık performansının geçen yılın aynı dönemiyle başa baş olduğunu belirten Yetgin, “[Konut kampanyası ile] ilk günden satış ofislerinde ve çağrı merkezlerimizde ciddi bir hareketlilik oldu. Kampanyaya 21 üyemizin toplam 77 projesiyle destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

KONUT KAMPANYASI ALICILARI HAREKETE GEÇİRDİ

“Türkiye için Kazanç Vakti” kampanyasının bekle-gör durumundaki konut alıcılarını harekete geçirdiğini belirten Feyzullah Yetgin, “Kampanyanın en önemli cazibe noktası maliyet baskılarına rağmen fiyatların artırılmaması” dedi ve sonrasında fiyatların artacağı sinyalini verdi.

KUR ARTIŞI TÜRKİYE’Yİ CAZİP HALE GETİRDİ

Kur artışının yabancılar ve yurtdışındaki gurbetçiler için Türkiye’yi cazip hale getirdiğini belirten Yetgin, yabancılara yapılan konut satışının 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,15'lik büyüme ile 11 bin 816 adet seviyesine yükseldiğini açıkladı.

DÖVİZE BAĞLI MALZEME ORANI ÇOK YÜKSEK DEĞİL

Feyzullah Yetgin, dövize bağlı malzeme kullanımı oranının inşaat sektöründe çok yüksek olmadığını söyledi. Yüzde 80-90 oranında yerli ürün kullanıldığını belirten Yetgin, “Kalan kısmın marka tercihlerini alışkanlıklarını değiştirmesiyle minimize edilmesi mümkün” dedi.

FİNANS MERKEZİ’NDE İNŞAAT TARAFI SÜRÜYOR

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Yetgin, “İnşaat tarafı yürüyor. Hedefimiz 2020’de bitirmek” diye konuştu.

EMLAK KONUT GYO KİRA SERTİFİKASI İHRACINA HAZIRLANIYOR

GYO olarak Halkbank’ın ilk kira sertifikasını yaptığını hatırlatan Feyzullah Yetgin, “Emlak Konut GYO, çıkardığımız modelle sanıyorum yine aynı rakam üzerinden bir ihraç yapacaklar” ifadelerini kullandı.

FİKİRTEPE'DE MAKULÜN ÖTESİNDE TALEPLERLE ANLAŞMA YAPILDI

Fikirtepe’de makulün ötesinde talepler ile anlaşmalar yapıldığını ve bunun tıkanıklığa sebep olduğunu belirten GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, “Sürdürülebilir anlaşmalarla doğru yapıyı kurmalıyız. Kentsel dönüşüm kamunun süpervizörlüğü olmadan yapılamaz. Belli rolde TOKİ ya da yerel idare gibi kurumların dahil olması lazım. [Diğer yandan] kentsel dönüşüm parsel bazında değil adalar bazında gerçekleşmeli” dedi.