Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Fikirtepe’de fiyatlar Ataşehir’i de geçecek"

Dönüşümün adeta Arap saçına döndüğü Fikirtepe hakkında açıklamalarda bulunan Umut Durbakayım, "Fikirtepe’de fiyatlar Ataşehir’i de geçecek" dedi.

İstanbul'un en sorunlu kentsel dönüşüm alanlarından Kadıköy Fikirtepe'de çalışmalar tüm hızıyla ilerliyor. Bölgedeki birkaç projenin tamamlanıp teslim edilmesiyle birlikte değeri daha da artan bölgede konutların metrekare birim fiyatları 8 bin 500 TL ortalamasında seyrediyor.

Bölgede aksayan dönüşüm sürecine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın müdahale ettiğini belirten Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, özel sektör olarak sorunlu adalardaki projeleri bitirmeye talip olduklarını açıkladı. Bölgede 4 bine yakın konut ürettiklerini belirten Nazmi Durbakayım, "Fikirtepe’de sorun yaşayan şirketlerin projelerini bakanlık devraldı. Kiptaş ve İller Bankası ile bölgede 3 proje yapacak. 61 yapı adası olan Fikirtepe’de 15 yapı adası sorunlu ve çözüm bekliyor. Biz ve birkaç güçlü firma Fikirtepe için elini taşın altına koymaya hazırız. Bir yapı adasında hak sahiplerinin yüzde 80’i anlaşıp bizi isterse dönüştürmeye talibiz. Vatandaş isterse kamuyu seçer, isterse bizi. Fikirtepe’de ne kadar alan varsa hepsine de talip olabiliriz. Bir firma imza toplamadıysa, ya da imza oranı yüzde 20’yi seçmediyse o alanla ilgileniriz" dedi.

Yıl ortasına kadar Fikirtepe’de tüm alanlarda inşaatın başlayacağını söyleyen Durbakayım, "Fikirtepe biraz yamalı bohça gibi başladı ama sonu iyi oluyor. Bölge adeta deneme tahtası oldu. Bu bölgede alınan derslerle dönüşümün yol haritası çizilecek" dedi.

Fikirtepe'de fiyatlar 12 bin TL'nin üzerine çıkacak

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım da, "Çantacı diye tabir ettiğimiz firmalar 3 kişiyle 5 kişiyle belirli sözleşmeler yaptılar ve ‘Bu adalar benim’ dediler. Sürecin uzamasının sebebi bu oldu. Şimdi ayıklanma yapılıyor. Geç de olsa sonuç iyi olacak. Fikirtepe’de fiyatlar Ataşehir’i de geçecek. Ataşehir metrekare satış fiyatı 9-12 bin lira. Fikirtepe’de şu anda ortalama metrekare fiyatı 8 bin 500 lira" dedi.

Teknik Yapı, 2017'de 4,5 milyar TL'lik yatırım yapacak

Şirketin şu anda devam eden 3 bin konutluk projeleri bulunduğunu belirten Nazmi Durbakayım, "Fikirtepe’de, 5 yapı adasında çalışıyoruz. Kartal’da binden fazla konutu kapsayan 2 proje ve Maltepe’de 1 proje inşa edeceğiz. Bağdat Caddesi’nde 2 projemiz 2017’de devreye girecek. Etiler’de Uçaksavar Sitesi’nin dönüşümü için çalışmalar devam ediyor. 2017’de devrede olacak projelerin değeri 4,5 milyar lirayı bulacak" dedi.

Hürriyet