Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Finansal kiralama şirketleri 'sat-geri kirala' sisteminden memnun

Leasing şirketlerine 'sat-geri kirala' izninin verilmesiyle birlikte leasingcilerin portföyündeki gayrimenkul tutarı 3 yılda 5.3 milyar dolara ulaştı.

Leasing şirketleri küçük büyük birçok işletmeyi bünyelerine geçirerek gayrimenkul sengini haline geldiler. İşletmelere, gayrimenkullerini ellerinden çıkarmadan finansman imkanı sunan 'sat-geri kirala' sistemiyle birlikte finansal kiralama şirketlerinin portföylerindeki gayrimenkul tutarı 5,3 milyar dolara ulaştı.

İki tarafı da zengin ediyor

Bu sistemin işletmeleirn için çok karlı olduğunu vurgulayan Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, “Bilançoda yer alan varlık için yeniden değerleme yapıldığından amortisman ayrılır ve bu sayede vergi yükü azaltılır, firma KDV'den muaf olur. Sağlanan fonlama ile özkaynak artar, borçluluk oranı azaltılır ve işletmenin bilanço rasyolarında iyileşme sağlanır. Bu işlemler yapılırken stok kalemi ve kasada da herhangi bir artış yaşanmaz. Gayrimenkul devir işlemlerinde de yüzde 0,45 gibi cüzi bir tapu harcı ödenir. Özetle, firmalar bilançosunda yer alan varlığa dayalı finansman sağlarken, aynı zamanda da bilanço rasyolarını düzeltme imkânı buluyorlar. Leasing şirketleri de değeri ekspertiz ile belirlenen bir teminat karşılığında firmalara finansman sağlamış oluyor.” diye konuştu.

Sistem büyük talep görüyor

Sat-geri kirala sisteminin şirketlerden büyük talep gördüğünü aktaran Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Osman Zeki Özger, “Bu yöntem ile kredi kullandıklarında, finansman ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra bilançolarının da güncellendiğini gördüler. Şöyle ki; 10-15 yıl önce almış olduğu fabrika binasını finansal kiralama şirketine ekspertiz değeri üzerinden satıp, geri kiralayan şirketin aktifinde tarihi maliyet değerinden görünen fabrika binasının değeri ekspertiz değerine çıkarılmakta. Bu değer artışı kiracının bilançosunun pasif tarafında özel bir fon hesabında tutulmak koşulu ile kurumlar vergisinden istisna tutulmuştur. Bu nedenle ürün, ilgi gördü ve yoğun talep ile karşılaşıldı. Satıp geri kiralama işlemlerinden alacaklarımız toplam alacaklarımızın yüzde 20'sine yaklaştı. Bu oran risk yönetimi açısından üst sınır olarak kabul edilebilir ve bu oranı muhafaza ederek daha fazla satıp geri kiralama işlemi yapabilmek için toplam portföyümüzü büyütmemiz daha çok iş yapmamız gerekir.” diye konuştu.

Sat-geri kirala sistemiyle gayrimenkuller yeniden değerleniyor

Uygulamanın şirketler açısından büyük avantajlar sunduğu söyleyen İş Finansal Kiralama Genel Müdürü Hasan Bolat, “Bu ürünü kullanan bir işletme, bilançosunda yer alan gayrimenkulü tasarruf hakkını kaybetmeden faaliyetlerine mevcut iş yerinde devam ederek şirketine orta-uzun vadeli fon yaratabilmekte. Böylece işletmesine yeni kaynak sağlayarak, ister yeni yatırımlarını finanse etme, ister mevcut borçlarını orta-uzun vadeye yayma imkanına kavuşan müşterimiz; ayrıca aktifinde düşük bedelle duran gayrimenkulü rayiç bedel üzerinden göstermek suretiyle de amortisman ayırabilmekte. Bunun yanı sıra gayrimenkullerde sat-geri kirala ürününün kullanılması durumunda kurumlar vergisi ve KDV istisnası ile tapu harcı oranında avantajlar bulunmakta.” dedi.

Ekspertiz değeri iyi incelenmeli

Sistemdeki en önemli konunun gayrimenkulün ekspertiz değeri olduğunu vurgulayan Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen ise “İşletmelerin nakit ihtiyaçlarına hızlıca çözüm olan ve kurumlar vergisi istisnası ile tapu harcının binde 4,55'ine kadar uygun bir miktarda maliyeti olan bu ürün, leasing firmalarını da hem yeni müşteriye ulaştırıyor hem de işlem hacmini artırıyor. Leasing firmaları için bu üründe en kritik konu, sat-geri kirala yapılacak olan gayrimenkulün ekspertiz değerinin çok iyi belirlenmesi. İleride müşterimizin geri ödeme gücünde aksaklık yaşanması durumunda, bu gayrimenkulün ikinci el değerliliği bizlerin tek teminatı. Halen bu ürün firmalar tarafından çok da iyi bilinmemesinden kaynaklı, taleplerin sınırlı olduğunu düşünüyoruz. Avantajları ise, işletme sermayesi açığı olan şirketler satış bedelini leasing şirketinden peşin olarak tahsil etmek suretiyle bilançolarını likit hale getirip, ortaya çıkan fonu işlerine kanalize edebilirler. Leasing şirketine geri ödemeler de uzun vadeye yayılmış finansal kira bedelleri şeklindedir.” şeklinde konuştu.