Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkul alırken aranan şartlar değişti

Gayrimenkule yatırım yapanlar yeni tedbirlere yönelmeye başladı. Tüketiciler artık olumsuz durumlarla karşılaşmamak için ekspertiz raporu istiyor.

Gayrimenkule yatırım yapanların hayal kırıklığına uğramaması için yeni dönem başlıyor. Alıcılar, son dönemde yeni tedbirlere yönelmeye başladı. Bunların başında ekspertiz raporu geliyor.

Yeni Şafak Gazetesi'nden Mine Açar’ın haberine göre; emlak danışmanları gayrimenkul alıcılarının son dönemde ekspertiz raporu kriterini önemseyip bu raporun olup olmadığını sormaya başladığını ifade etti.

TÜKETİCİLER KONUT ALMANIN HEYECANINI YAŞIYORDU

Ekspertiz raporlarında gayrimenkulle ilgili her türlü sorunun rapor halinde değerlendirildiğini ifade eden İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası yetkilileri, önceleri yıllarca para biriktirip bunu gayrimenkule değerlendirenlerin çok fazla araştırma yapma gereği duymadığını ifade etti. Tüketicilerin o an birikimlerinin gayrimenkule dönüşmesinin heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını belirten yetkililer, “Ama zamanla gerek arsalarda gerekse müteahhitlerin yaptığı projelerde usulüne uygun olmayan durumlarla karşı karşıya kaldılar ve bu sorunlarla uğraşır buldular kendilerini. Bunların hepsi acı birer tecrübe oldu. Şimdi konut alanlar olumsuzluklarla karşılaşmamak için ekspertiz raporu istiyor. Raporu olmayan gayrimenkullerde ise almayı çok istiyorlarsa kendileri yaptırıyor” ifadelerini kullandı.

ZORUNLU HALE GETİRİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “taşınmaz değerleme sistemi” veri tabanı çalışmasının önümüzdeki yıl bitirilmesi bekleniyor. Yeni düzenlemeyle sektörde dengelerin tamamen değişeceğini ifade eden Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı; “Önümüzdeki yılın programda yer alan ve Aralık sonuna kadar iş birliği yapılacak kurumlar tarafından gayrimenkul değerleme sistemi geliştiriliyor. Bu sistem ile birlikte gayrimenkul sektöründe dengeler değişecek” şeklinde konuştu.