Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkul satışları gerçek değer üzerinden yapılabilecek

Murat Kurum, gayrimenkul satışlarının gerçek değeri üzerinden yapılması için başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindiğini açıkladı.

Konut sektöründeki son durumu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önemli açıklamalarda bulundu. Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre, gayrimenkul sektörünün içerisinden geldiğini hatırlatan Murat Kurum, “Geldiğimiz zaman sektörümüzde toplantılar yaptık ve sektörümüzle bir araya geldik. Problemler neyse bunları masaya yatırdık. Sektör temsilcileriyle ve sektörü ilgilendiren tüm kurumlarla istişarelerde bulunduk. Bize düşen hızlı bir şekilde sektörün içinde bulunduğu problemleri aşmak için çalışmalar yapmaktı” ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul satışlarının gerçek değer üzerinden yapılacağını ifade eden Murat Kurum, “Bununla ilgili çalışmalarda son aşamaya geldik. Gayrimenkullerin gerçek değer üzerinden satışının yapılabilmesine ilişkin düzenleme yapıyoruz” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE İÇİN KAZANÇ VAKTİ KAMPANYASI

Konut sektöründeki ilk çalışmalarının “Türkiye İçin Kazanç Vakti” sloganıyla hayata geçirilen konut satış kampanyası olduğunu belirten Murat Kurum, kampanya ile çok güzel satışlar gerçekleştirildiğini ifade etti.

Murat Kurum, konut kampanyasının ardından otopark yönetmeliğini çıkardıklarını hatırlattı.  Büyükşehirlerde her daireye bir otopark yapılmasını içeren bir düzenleme yaptıklarını ifade eden Kurum, düzenlemenin sadece bununla kalmadığını vurguladı. İmar planlarında “Park et-devam et” uygulamasıyla otopark zorunluluğunu getirdiklerini belirtti.

Şehir merkezinde kamu alanlarının altına otopark yapabilme imkanını getirdikleri de açıklayan Bakan Kurum, büyükşehirlerdeki otopark ihtiyacını karşılayacak önemli bir adım olduğunu söyledi.

KAMU BİNALARININ STANDARTLARINDA DEĞİŞİKLİK

Murat Kurum, kamu binalarıyla ilgili standartlarına ilişkin de düzenlemeler yapıldığını kaydetti. 100 günlük eylem planlarını açıkladıklarını ifade eden Kurum; “Bakanlık olarak 39 eylemle bu 100 günlük plana girdik. Bu eylem planları içerisinde tüm sektörleri ilgilendiren hem şehircilik anlamında hem de çevre anlamında birçok eylemimiz var. Katı atık, atık su tesisleri, içme suyu altyapısı, kanalizasyon altyapısı gibi” dedi.

HER İLE MİLLET BAHÇESİ YAPILACAK

Kurum, her ile millet bahçesi yapılacağının müjdesini verdi. İlk yüz günde 18 ilde 33 bahçe yapıldığını ifade eden Kurum; “İnşallah ikinci ve üçüncü yüz günlük planlarda her ilimizde en az bir tane olacak şekilde Millet Bahçesi yapacağız” dedi. Kurum, bu bahçelerin sadece İstanbul’da kişi başı yeşil alan miktarını yaklaşık yüzde 10 artırdığını vurguladı.

İMAR BARIŞI YENİ YAPILAN KAÇAK YAPILARI KAPSAMIYOR

İmar Barışı’nın bugünlerde yapılan kaçak yapıları ilgilendirmediğini hatırlatan Murat Kurum; “Bunlarla da ciddi bir mücadele veriyoruz. Bu kaçak yapıların olmasına veya şehirlerimizin silüetini bozmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Diğer bir projenin yine hazineye ait arazilerin kiralanması ve satışı olduğunu söyleyen Murat Kurum; “Bunlara ilişkin de ilk önce kiralanmış arazileri ecrimisil bedeli üzerinin yarısından 10 yıllık bedelle kiralayarak vatandaşımızın 10 yıl sonunda bunları satın almasının önünü açtık. Bu sayede tarımın önünü açmış olduk” dedi.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLAR İÇİN DÜZENLEMELER YAPILIYOR

Yabancıya mülk edinme düzenlemesine ilişkin de konuşan Bakan Kurum, “Yurt dışında yaşayan vatandaşların bunları alabilmesi noktasında da ciddi düzenlemeler yapıyoruz. Bu eylül ayını geçen sene eylül ayına kıyasladığımızda yüzde 151 bir artış sergiledi. Yaklaşık 5 bin 615 satış gerçekleşti. Bizim bu yasadan beklentimiz, önümüzdeki süreçte yıllık 12 milyar dolar seviyelerine gelmesidir” diye konuştu.

Mekansal stratejik planı da hazırladıklarını ifade eden Kurum; “Tüm ülke genelinde, ülkenin bu süreçten sonra yapılaşmasını, büyümesini öngören ve bu büyümeye yön verecek mekansal strateji planını hazırlıyoruz. Bu plana ilişkin 81 ilimize yazı yazdık, şehirlerin taleplerini, büyüme öngörülerini, nüfus artışlarını, şehirleriyle ilgili alması gereken kararları alıp bize bildirmelerini istedik ve İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte bir çalışma grubu oluşturduk, bu çalışmaları mekansal planın altlığında birleştirip, bu süreçten sonraki yatırımlarımıza daha doğru yön verebilmek adına bu çalışmayı yapıyoruz. Bu çalışmanın içinde bizim 2023 şehircilik vizyonumuz da olacak” dedi.

GERÇEK DEĞER ÜZERİNDEN GAYRİMENKUL SATIŞI

Gayrimenkul satışlarının gerçek değer üzerinden yapılacağını söyleyen Kurum, “Buna ilişkin de son aşamaya geldik, artık gayrimenkulleri gerçek değer üzerinden satışının yapılabilmesine ilişkin düzenleme yapıyoruz. Sadece bununla değil, bugün sektörümüzün yaşadığı hem maddi hem teknik anlamında bizim hata olarak gördüğümüz her türlü teknik düzenlemeyi de yapıyoruz. Milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle toplantılar yapıp olması gereken önerilerimizi de yine Meclisimize iletiyoruz. İnşallah en kısa zamanda sektörümüzü ilgilendiren tüm düzenlemeleri de yapan bir kanuni hazırlık var, ihtiyaç olan kanuni düzenlemeler de bir an önce yapılır, sektörümüzün önünü açacak tüm kararlar da alınmış olur” şeklinde konuştu.