Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkul sektöründe yeni dönem başlıyor

Gayrimenkulde yeni dönem başlıyor. İlk kez taşınmaz değerleme bilgi merkezi kurulacak ve gayrimenkul değer haritaları çıkarılacak. Tüm detaylar haberimizde…

Gayrimenkul sektöründe yeni dönem başlıyor. Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan iki kararnameyle gayrimenkul sektörünün yeniden yapılandırılması, atamalar, kamu kurumlarının teşkilat yapılarının düzenlenmesi ve personel rejiminde yapısal reformlar yapıldı.

Yapılan düzenlemeler kapsamında ilk kez taşınmaz değerleme bilgi merkezi kurulacak ve gayrimenkul değer haritaları çıkarılacak. Bunun yanı sıra yurtdışında tapu ve kadastro temsilcilikleri kurulacak. Böylece yerli ve yabancı herkes Türkiye’ye gelmeden tapu işlemini rahatlıkla halledebilecek. Taşınmazların değeri toplu değerleme yöntemiyle belirlenecek.

Gayrimenkul sektörüne getirilen düzenlemeler şu şekilde…

TAŞINMAZDA YENİ DÖNEM: Toplulaştırma, imar uygulamalarının etkinliğini artırma, kamulaştırma ve gayrimenkul piyasasının daha sağlıklı işlemesini sağlamak için Taşınmaz Değerleme Dairesi Başkanlığı kurulacak. Bu başkanlık, taşınmazların değerini belirleyecek.

DEĞER HARİTALARI: Ülke genelindeki bütün taşınmazların değer haritaları çıkarılacak ve taşınmazların toplu değerleme yöntemleriyle değerini belirleyerek değer bilgi merkezi kurulacak.

YURTDIŞINDA TEMSİLCİLİKLER AÇILACAK: Ülke dışında tapu ve kadastro temsilcilikleri açılacak. Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu kişiler Türkiye’deki taşınmazlara ilişkin tapu işlemlerini bulundukları ülkelerde gerçekleştirebilecek. Bunun yanı sıra Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Cumhurbaşkanı kararıyla yurtdışında şirket de kurabilecek.