Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkul sektöründen 'kredide 8 puanı devlet karşılasın' önerisi

Gayrimenkul sektörü temsilcileri konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinin devam etmesi durumunda sektörün canlanamayacağını söylüyor.

Konut kredisi faiz oranları her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Konut kredisi faiz indirimi kampanyası döneminde konut faizleri geriledi. Konut satın alımlarını erteleyen vatandaşlar hayallerindeki konutun sahibi oldu. Ancak konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98’e sabitleyen kampanyanın sona ermesinin ardından yeni kredi faizleri yükselmeye başladı.

Konut kredisi faiz oranları 2018 yılının Ocak ayından bu yana 5,7 puan artış yaşadı. Yıllık ortalama konut kredisi faizleri artışları ise yüzde 20 sınırına kadar dayandı. Konut kredisi faiz oranları kampanya öncesindeki seviyenin de üzerine çıktı. Bu durum konut satışlarının kazandığı ivmeyi kaybetmesine ve sektörün yeniden sıkıntılı bir sürece girmesine neden oldu.

İvme kaybeden konut satışlarını yeniden canlandırarak sektöre hareketlilik getirilmesi gerektiğini söyleyen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni Çelik ‘yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü devlet karşılasın’ önerisinde bulundu.
Başkan Çelik, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konut kredisi kullanacak tüketicilerin yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabileceğini, bu şekilde konut piyasasının yeniden hareketleneceğini ve satışların ivme kazanacağını söyledi.

Uygulamanın ilk kez ev alacak vatandaşları kapsaması gerektiğini kaydeden Çelik, "Bu destek için 700 bin liralık bir konut fiyatı üst sınırı belirlenmeli. Ayrıca bu destek sıfır konutlar için verilmeli. Destek 5 yıllık bir dönemi kapsamalı” dedi.