Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkul Sertifika Sistemi nedir?

Gür Law Hukuk Bürosu ortaklarından Sena Apak Gayrimenkul Sertifika Sistemi hakkında bilgi verdi.

Son dönemin gözde yatırım aracı Gayrimenkul Sertifika Sistemi, farklı gelir gruplarından yatırımcıları aynı projede buluşturarak konutlarda pay sahibi olma şansı sunuyor. İhraççıların ve yatırım yapmak isteyenlerin ise hukuki olarak izlemeleri gereken yollar ve uymaları gereken çeşitli prosedürler bulunuyor. Gür Law Hukuk Bürosu ortaklarından Sena Apak Gayrimenkul Sertifika Sisteminin hukuki altyapısını, ihraççıların ve sertifika almak isteyen yatırımcıların izlemeleri gereken yolları anlatıyor:

Apak: “Gayrimenkul Sertifika Sistemi; inşa edilecek veya edilmekte olan konut veya ticari alanları kapsayan gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak olarak alabilecekleri belirli bağımsız paylara bölünmesi ile oluşturulan bir yatırım aracı. Yani, yatırımcılara konutun tamamı yerine belli bir payını alma hakkı tanınıyor. Ayrıca; gayrimenkul projelerinin, şirketler gibi, borsa üzerinden yatırımcılara arz edilmesini sağlıyor. Gayrimenkul sertifikaları, yatırımcılar için alternatif bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Emlak yatırımı yapmak isteyen, ancak bu yatırım için gerekli sermayenin yüksek olması sebebi ile dilediği gibi yatırım yapamayan yatırımcılara bu imkânı sağlıyor. Ayrıca sertifikaların borsada işlem görüyor olması sebebi ile yatırımcıya erişim kolaylığı ve şeffaflık sağlıyor”dedi.

Kentsel dönüşüme katkı sağlayacak

Gayrimenkul sertifikalarının, kolaylıkla nakde dönüştürülebilir ve satış imkânının bulunmadığı hallerde bile ihraççı tarafından yatırımın belli bir oranda geri alınma garantisine sahip olduğunu belirten Apak: “Aynı zamanda faizsiz bir yatırım aracı olması sebebi ile geniş yatırımcı kitlelerine erişimi kolaylaştıracak niteliktedir. İhraççılar için ise, özellikle büyük projeler açısından, bir finansman aracıdır. Gayrimenkulün satışı hususunda esneklik ve kolaylık getirdiği gibi, her bütçeden yatırımcıya ulaşma imkânı tanır. Bütün bunlara ek olarak, gayrimenkul sertifikaları, kentsel dönüşüm konusunda da özel düzenlemeler getirilmiş olması sebebi ile kentsel dönüşüm projelerine katkı sağlayacak nitelikte bir yatırım aracı halini alacaktır. Yatırımcılar herhangi bir finans kuruluşu veya banka şubesinden, ayrıca internet ve mobil bankacılık üzerinden gayrimenkul sertifikası alabilirler”dedi.