Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

“Gayrimenkul sertifikaları, az sermayeyle yatırım yapma fırsatı sunuyor”

Gür Law Hukuk Bürosu ortaklarından Sena Apak, gayrimenkul sertifika sistemi sayesinde az sermayeyle yatırım yapmanın mümkün olduğunu belirtti.

Son dönemin gözde yatırım aracı Gayrimenkul Sertifika Sistemi, farklı gelir gruplarından yatırımcıları aynı projede buluşturarak konutlarda pay sahibi olma şansı sunuyor. İhraççıların ve yatırım yapmak isteyenlerin ise hukuki olarak izlemeleri gereken yollar ve uymaları gereken çeşitli prosedürler bulunuyor.

Gür Law Hukuk Bürosu ortaklarından Sena Apak, “gayrimenkul sertifikaları, inşa edilecek veya edilmekte olan konut veya ticari alanları kapsayan gayrimenkul projelerinin, herkesin ortak olarak alabilecekleri belirli bağımsız paylara bölünmesi ile oluşturulan bir yatırım aracı. Yani, yatırımcılara konutun tamamı yerine belli bir payını alma hakkı tanınıyor. Ayrıca; gayrimenkul projelerinin, şirketler gibi, borsa üzerinden yatırımcılara arz edilmesini sağlıyor”dedi.

İhraççıların, gayrimenkul sertifikası ihraç edebilmeleri için Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) izni olması gerektiğini belirten Apak, “bunun için öncelikle gayrimenkul projesinin gerçekleştirileceği arsanın mülkiyetinin ihraççıya ait olması veya arsa üzerinde ihraççı lehine kat irtifakı kurulmuş olması gerekir. Bunun yanı sıra ihraççı gayrimenkul projesinin satış değerinin en az yarısı büyüklüğünde satış değerine sahip bir projeyi, SPK’ya başvurmadan önce son 5 yıl için gerçekleştirmiş olmalı. Aynı zamanda ihraççının uzun vadeli derecelendirme notu almış olması ve öz kaynaklar toplamının da ödenmiş veya çıkarılmış sermayesinden yüksek olması da gerekir. Gayrimenkul sertifikaları, yatırımcılar için alternatif bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. Emlak yatırımı yapmak isteyen, ancak bu yatırım için gerekli sermayenin yüksek olması sebebi ile dilediği gibi yatırım yapamayan yatırımcılara bu imkânı sağlıyor. Ayrıca sertifikaların borsada işlem görüyor olması sebebi ile yatırımcıya erişim kolaylığı ve şeffaflık sağlıyor”dedi.