Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkul sertifikası faizsiz bir yatırım fırsatı sunuyor

Talep toplama çalışmalarına başlanan gayrimenkul sertifikası hakkında açıklamada bulunan TOKİ Başkanı Turan, "Gayrimenkul sertifikası helal bir yatırım aracı olacak" dedi

TOKİ öncülüğünde ilk kez Makro İnşaat'ın Park Mavera 3 projesinde uygulamaya konan gayrimenkul sertifikası hakkında açıklamada bulunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan; gayrimenkul sertifikası uygulamasının, daire sahibi olacak birikimi olmayan ancak gayrimenkule yatırım yapmak isteyen vatandaşlar için ele geçmez bir fırsat olduğunu söyledi.

Talep toplama işlemlerine 31 Mart'a kadar devam edileceğinin altını çizen Turan, Park Mavera 3 projesinin belli bir kısmının paylara bölüneceğini, bölünen paylar doğrultusunda, inşaatın yapım süresi olan 36 ay boyunca Borsa İstanbul'da işlem görecek sertifikalarla dileyen herkesin projeye ortak olabileceğini ifade etti.

Gayrimenkul sertifikasını çok önemsediklerini vurgulayan Turan, "Her gelir grubundan vatandaşın gayrimenkul projelerinin yatırımına ortak olacağı bir model. Vatandaşlar pay senetleri üzerinden ortak olacaklar. Alt veya düşük gelir grubunda tasarrufu olan vatandaşlarımız yüksek gelir grubundaki konut projelerinden faydalanamıyordu. Bu modelle beraber kenarda ufak tasarrufu olan, ancak daire almaya gücü yetmeyen vatandaşlarımıza da bu gayrimenkul projelerine yatırım yapma olanağı tanınacak. Bu, onlar açısından önemli. Gayrimenkul piyasası açısından değerlendirdiğimizde de firmaların finansmana ulaşabilecekleri yeni bir finansman aracı. Bankacılık sistemine dahil olmadan kullanabilecekleri bir araç. Yatırım piyasalarına derinlik getirecek bir enstrüman bu. Faizsiz bir enstrüman aynı zamanda. Dolayısıyla bu modelin sektöre yeni bir soluk getireceği kanaatindeyim. Ufak yatırımcı vatandaşlarımızın da yatırımlarını değerlendireceği bir fon olarak görüyorum."

Uygulamaya hem küçük hem de büyük yatırımcılardan ciddi talep gelmesini beklediklerini bildiren Turan, projenin garantörünün TOKİ olduğuna, ancak kimseye "şu kadar kazanacaksın" şeklinde bir garanti vermediklerine işaret etti. Turan, "Aksi takdirde bu faizsiz bir enstrüman olmaz. Daha doğrusu helal bir sertifika olmaz. Yatırım için borsadan hisse alan bir vatandaşın aldığı şirkete, alınacak kararlara hakim olma şansı yok, ama gayrimenkul sertifikası alan vatandaş bölgeye giderek aldığı gayrimenkul sertifikasının piyasada kaç para ettiğini üç aşağı beş yukarı öğrenebilir. Dolayısıyla doğru bir yatırım aracı olarak görüyorum" dedi.