Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkul Sertifikası nasıl alınır?

İlk olarak Park Mavera 3'te uygulamaya konacak olan Gayrimenkul Sertifikası sistemiyle, konuta yatırım yapmak isteyenlerin 42,5 TL ödemesi yeterli olacak.

Gayrimenkul sertifikası vatandaşların devlet güvencesinde işlem görmekte olan projelerden metrekare bazında hisse satın alabilmesi olarak tanımlıyor. Bu şekilde hisse satın alan vatandaşlar ellerinde yeterli sayıda sertifika bulundurdukları takdirde projeler tamamlandığında hisse oranına göre daire sahibi olabilecekler.

Hem yerli hem de yabancı yabancıya tasarruf sağlamak ve yatırım yapılmasını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen uygulamayla birlikte yeterli sertifikası bulunan vatandaşlar hisse oranına göre dair sahibi olabilecekler ancak haklarını bu şekilde kullanmak istemeyen vatandaşlara da izahname ile ilan edilen oranda faiz alma hakkı tanınacak.

Hisse oranları yeterli olmayan vatandaşlar da haklarını bu şekilde kullanmak istemeyen vatandaşlar gibi izahname ile ilan edilen oranda faiz alabilecekler. Ayrıca talep görmeyen dairelerin bankalarca satılması sonucunda elde edilen gelirin paylarına bölünmesi sonucu çıkan tutarı da alabilecekler.

Gayrimenkulde sertifika uygulaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Hazine, SPK, TOKİ, GYODER ve KONUTDER işbirliğinde hayata geçirildi. İlk sertifikalı konut projesi de Park Mavera 3 Başakşehir oldu. Projeden Gayrimenkul Sertifikası almak isteyenlerin sertifika başına 42,5 TL ödemeleri yeterli olacak. Küçük yatırımlarla büyük kazançlar elde etmek isteyen yatıırmcılar diledikleri kadar Gayrimenkul Sertifikası alabilecek.

Ekonomi24