Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Gayrimenkulde sürdürülebilirliğin önündeki engel KDV"

MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, gayrimenkulde sürdürülebilirliğin önemli olduğuna dikkat çekerek bu alanda en büyük engelin KDV olduğunu söyledi.

2017 yılı içinde 6 milyar TL değerindeki 8 yeni projeye imza atan MESA’nın dün gerçekleştirilen basın toplantısında, MESA Yönetim Kurulu Başkanı Boysanoğlu, lokomotif sektör olan gayrimenkulde sürdürülebilirliğin önemli olduğuna dikkat çekti. Sektördeki en önemli meselenin sürdürülebilirlik olduğunu belirten Boysanoğlu, "İş yaptığımız Polonya’da KDV yüzde 8. Konutların ortalama büyüklükleri 50 metrekare. Ancak 170 metrekarelik büyük konutlarda KDV artıyor. Bizim de 200 metrekare üzerinde bunu yapıyor olmamız gerek” diye konuştu.

Sürdürülebilirliğin önündeki öncelikli sorunlarının KDV olduğunun altını çizen Boysanoğlu, “Hükümetin bunlara dokunmasıyla sektör ya atlıyor yada bocalıyor. Ortaya çıkan son emlak değerlemeleri nedeniyle dünya kadar sorun çıktı” diye konuştu.

Türkiye’de bu sorunun büyük konutlara da yansıdığını ifade eden Boysanoğlu, “Türkiye’de 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanıyor. Bir taraftan üç çocuk teşvik edilirken, konutun büyüklüğü nedeniyle de büyük aileler cezalandırılıyor. 3 çocuklu bir aile için 4 odalı bir ev bulmak zorlaşıyor. Konutun ihtiyacının olduğu ülkemizde bu doğru değil. Örneğin iş yaptığımız Polonya’da KDV yüzde 8. Konutların ortalama büyüklükleri 50 metrekare. Ancak 170 metrekarelik büyük konutlarda KDV artıyor. Bizim de 200 metrekare üzerinde bunu yapıyor olmamız gerek” diye konuştu.

Bankalar projenin durumuna göre kredi vermeli

Türkiye’de bankaların krediyi aldığı an şirkete yatırdığını aktaran Boysanoğlu bunun yerine projenin durumuna göre bankaların kredi vermesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Avrupa ve Polonya’da konut ihtiyacı olan ülkelerde banka her noktada etkili. Örneğin belli bir avans veriyor. Geri kalanını ise projenin durumuna göre kredi olarak veriyor ya da müşteriden alıp geliştiriciye veriyor. Böylece aldığı kısmı kadar vergi ödüyor. Ayrıca kaç tane ev, kaçtane otopark hatta depo satıldığını görebiliyorsunuz. İstatistiki bilgiler yapının sigortası olduğu için bunun geliştirilmesi lazım” dedi.