Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkule ekspertiz zorunluluğu geliyor

Gayrimenkule ekspertiz zorunluluğu geliyor. Gayrimenkulle ilgili her türlü bilgi rapor halinde değerlendirilecek.

Gayrimenkullere ekspertiz raporu zorunluluğu geliyor. Yeni Akit Gazetesi’nde yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ara formül sayesinde gayrimenkulle ilgili her türlü bilgi rapor halinde değerlendirilecek.

2022 YILINDA GEÇİLECEK

Konut, iş yeri, arsa gibi gayrimenkul satışına ‘gerçek değer’ zorunluluğu geliyor. 2022’de uygulamaya geçirilecek düzenleme öncesinde vergi kaybını önlemek için ara formül hazırlandı.

VERGİ KAYBI ÖNLENECEK

Yeni dönemde yürürlüğe girecek formüle göre, gayrimenkulünü satacak kişiler, değerleme şirketlerinden ekspertiz raporu alacak. Yaklaşık 250-300 TL’ye alınabilecek raporla tapuya gidip gerçek değer üzerinden satış yapılacak.

HIZLI SATIŞ İMKÂNI

Gayrimenkulünü hızlı satmak isteyenler için fırsat olarak görülen ekspertiz raporunun birçok avantajı var. Tapu satışında değerleme raporlarının zorunlu tutulması hem alıcı hem de satıcıların hızlı ve güvenli satış yapmalarını sağlıyor.

ZORUNLU OLACAK

Gelecek yılın programında yer alan ve aralık sonuna kadar iş birliği yapılacak kurumlar tarafından gayrimenkul değerleme sistemi geliştiriliyor. İmar planları ve revizyonlarıyla ortaya çıkan toplu değerleme sistemine yönelik veri ve değerleme standartlarının oluşturulacağı sistem sayesinde gayrimenkul sektöründe dengeler değişecek.