Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkule yatırım yapan 5 senede yüzde 71 kazandı

REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi Aralık 2016 sonuçlarına göre, konut fiyatları artmaya devam ediyor.

REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi Aralık 2016 sayısı yayınlandı. Endeks sonuçlarına göre, Aralık ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.47, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.94 oranında gerçekleşti. Aylık fiyat artışı oranı, artan kur nedeniyle oluşan maliyet artışının altında kaldı.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2016 yılı Aralık ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, "Yeni konutlar kapsamında Aralık’ta gerçekleşen artış, Nisan 2016’dan beri en yüksek aylık artış olmakla birlikte, TÜFE’deki artışın altında kaldı. Proje geliştiricilerin fiyat artışını yansıtan endeksteki aylık artış oranı ise artan kur nedeniyle oluşan maliyet artışının da altında oldu. Ayrıca markalı konut projeleri adet bazlı stok erime hızı, Kasım ayında yüzde 3 iken, Aralık ayında yüzde 2.4’e düştü. Tüm bu veriler, gayrimenkul sektörü tarafından iyi yorumlanmalı ve bu gelişmeler dikkate alınarak planlama yapılmalı" dedi.

Anadolu yakası Avrupa'yı solladı

Endekste, Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.47 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.94 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 71 oranında artış yaşandı. Aralık ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0,62 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.29 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5 puan fazla artış gösterdi.

Kredi kullanım oranı yüzde 22 oldu

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, senet kullanım oranının Aralık ayında son 6 ayın ortalamasına yaklaştığı görüldü. Aralık ayında peşinat kullanım oranı yüzde 44, banka kredisi kullanım oranı yüzde 22 ve senet kullanım oranı yüzde 34 olarak gerçekleşti.

En çok küçük metrekareli konutlar kazandırdı

51-75 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.90, 76-100 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.30, 101-125 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.45, 126-150 metrekare büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0.47 oranında artış görüldü. Yüksek metrekareli olarak tanımlanan 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda yüzde 0.60 oranında azalma yaşandı.

Maketten konut satın almaya devam ettik

Aralık ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 32’si bitmiş konut stoklarından oluşurken , yüzde 68’i ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde yüzde 0.87, 2+1 konut tipinde yüzde 0.52 ve 3+1 konut tipinde yüzde 0.46 oranında artış yaşandı. 4+1 konut tipinde ise yüzde 0.53 oranında azalma oldu.

Yabancı yatırımcı Türkiye'den çekildi

Markalı konut projeleri kapsamında, yabancı yatırımcılara yapılan satış oranının Aralık ayında yüzde 8’e kadar gerilediği görüldü. Yabancılara satış oranı son 6 aylık ortalama yüzde 16 olarak gerçekleşmişti. Yabancı yatırımcıların konut tipi tercihinin ise yüzde 55 oranında 2+1 özellikteki konutlar olduğu gözlemlendi.