Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkule yatırım yapanlar kazanmaya devam ediyor

Hürriyet Emlak Kasım 2016 Emlak Endeksi sonuçlarına göre, Türkiye genelinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 16 oranında arttı.

Hürriyet Emlak Kasım 2016 Emlak Endeksi açıklandı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya şehirlerinin ortalama değerleri esas alınarak hesaplanan endeksin sonuçlarına göre, Türkiye genelinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 16 oranında artış göstererek, 2 bin 799 TL oldu. Kiralık konutlarda ise artış yüzde 4, ortalama metrekare fiyatı 17 TL oldu. Türkiye'de amortisman (geri dönüş) süresi ise 14 yıl olarak açıklandı.

İstanbul metrekare birim fiyatı 5 bin TL'ye yaklaşıyor

İstanbul'da Kasım 2016 itibariyle satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 4 bin 444 TL'ye ulaştı. İlde son bir yıllık artış yüzde 24 oranında. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 2 artarak 21 TL metrekare ortalamasına ulaştı. İstanbul'da amortisman süresi ise 17 yıl olarak hesaplandı. İlde son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilk üç ilçe; yüzde 6,3 ile Silivri, yüzde 5,3 ile Eyüp ve yüzde 4,7 ile Beyoğlu oldu.

Ankara'da fiyatların en çok arttığı ilçe Gölbaşı oldu

Başkent Ankara'da satılık konut fiyatları son bir yıllık süreçte yüzde 10 oranında artarak bin 750 TL metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 10 artarak metrekarede 9 TL mertebesinde. 16 yıl amortisman süresi olan Ankara'da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 5,4 ile Gölbaşı. İkinci sırada yüzde 3,8 ile Polatlı, üçüncü sırada ise yüzde 1,6 ile Etimesgut var.

İzmir'de fiyatlar yüzde 15 oranında arttı

İzmir'de satılık konutların metrekare ortalama fiyatı son bir yılda yüzde 15 oranında artışla 2 bin 414 TL'ye ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 13 oranında artarak metrekare bazında 11 TL oldu. Amortisman süresi 19 yıl olan İzmir'de, fiyatların en fazla arttığı Karaburun’da bir aylık fiyat artışı yüzde 12,5 oldu. İkinci sırada yüzde 7,2 artışla Bergama, üçüncü sırada ise yüzde 5,2 ile Tire var.

Antalya'da amortisman süresi 17 yıl

Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda tam yüzde 9 oranında artış gösterdi. Metrekare ortalamasının bin 903 TL'ye ulaştığı ilde amortisman süresi ise 17 yıl. Kiralık konut fiyatlarına bakıldığında ise metrekare fiyatı 9 TL ve yıllık artış yüzde 1. İlde son bir ayda fiyatlar en çok Döşemealtı’nda arttı. Yüzde 3,6 oranla Döşemealtı ilk sırada yer alırken, yüzde 2,1 ile Konyaaltı ikinci, yüzde 2,1 ile Manavgat üçüncü sırada.

Bursa'da kiralık konut fiyatları yüzde 18 arttı

Bursa'da satılık konut fiyatları Kasım 2016 itibariyle ortalama bin 680 TL mertebesinde. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 22 olduğu Bursa'da kiralık konutlardaki artış oranı ise yüzde 18. Kiraların ortalama metrekare bazında 8 TL olduğu ilde amortisman süresi ise 18 yıl. Bursa'da geçtiğimiz bir aylık süreçte fiyatlar en çok yüzde 3,8 ile Gemlik’te arttı. İkinci sıradaki ilçe yüzde 3,5 artışla Mudanya, üçüncü sıradaki ilçe ise yüzde 2,5 artışla Osmangazi oldu.