Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkulü olan yabancıların Türk vatandaşlığına geçişi için özel ofis kuruluyor

Türk vatandaşlığı için gereken mali ve yatırım kriterlerinde limit düşürüldü. Sürecin takibi ve kolaylaştırılması için özel ofisler açılacak. Tüm detaylar haberimizde…

Yabancıların, Türk vatandaşlığı alabilmesi için gereken mali ve yatırım kriterlerinde limit düşürüldü. Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile 250 bin dolar tutarında taşınmazı olan yabancılar Türk vatandaşlığına geçebilecek. Söz konusu taşınmazın tapu kayıtlarına üç sene satılmaması şerhi koyulması gerekiyor. Tutar, daha önce 1 milyon dolar olarak belirlenmişti.

Gayrimenkul yatırım fonu katılma payı almak suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı da 1.5 milyon dolardan 500 bin dolar oldu. Düzenlemeye göre; Türkiye’de 500 bin dolar sabit sermaye yatırımı yapanlar ile 500 bin dolar mevduatı üç sene Türk bankalarında tutan veya devlet tahvili alanlara da vatandaşlık verilecek. İstihdam oluşturma yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için gereken sınır ise 100 kişiden 50'ye düşürüldü.

ÖZEL OFİSLER AÇILACAK

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre; vatandaşlık kazanma başvuruları ile ilgili süreci takip etmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcilerinden oluşan komisyon kurulacak. Böylece hem işlerin hızlanması hem de kolaylaştırılması sağlanacak.

YABANCIYA SATIŞ YÜZDE 129.6 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, konut kredi faizlerinin yıllık yüzde 30'a yaklaşması, KDV ve tapu harcı indirimlerinin de 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek olması sebebiyle konut satışları yavaşladı. Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.5 azalarak 105 bin 154, 8 aylık konut satışı ise 875 bin 64'ü oldu. İpotekli konut satışları 2017 yılına göre yüzde 67.1 azaldı. Yabancılara yapılan konut satışları da yüzde 129.6 arttı ve 3 bin 866’ya çıktı.