Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gayrimenkulün geleceği Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde tartışıldı

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde gerçekleşen Gayrimenkulün Geleceği konulu panelde, sektörün gündemi konuşuldu. İşte panel ile ilgili tüm detaylar…

7’nci Uludağ Ekonomi Zirvesi kapsamında Akkök Holding’in oturum sponsorluğunda gerçekleşen ‘Gayrimenkulün Geleceği’ konulu panelde katılımcılar, sektörün gündemini konuştu.

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin moderatörlüğünü Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü üstlendi. Panel; Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ve DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz katılımıyla gerçekleşti.

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun

FİNANSMAN SEKTÖRÜN YUMUŞAK KARNI

Gayrimenkul kavramının sadece konut ve ofisten ibaret olmadığını belirten Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Aziz Torun, “Okul, hastane, otel, havalimanı ve otoyol gibi tüm taşınmaz varlıklarla birlikte gayrimenkul sektörünün hayatımızın her alanında mevcut” dedi.

Torun, inşaatın hayata geçirilmesi, işletmesi ve satışı gibi faaliyetlerle büyük bir ekonomi alanı oluşturduklarını ifade etti.

Sektörde yap-sat modeli yerine uzun dönemli projeler geliştirmeli diyen Torun, “Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de belirttiği gibi finansman maliyetinin daha pahalı olacağı bir döneme giriyoruz. Sektörün en büyük sorunu finansman bulma” ifadelerini kullandı.

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin

YABANCI YATIRIMCI MÜKTESEP HAK KONUSUNDAN KORKUYOR

Yabancı yatırımcının Türkiye’den sınırlı sayıda mülk satın almasının nedeninin müktesep hak sorunu olduğunu vurgulayan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Ruhsatınızı aldığınız projeye iskan aşamasında ‘İskan yok’ denebiliyor. Yabancıya satışta tapu işlemlerinin de hızlanması gerekiyor” dedi.

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya

KONUT KREDİ FAİZİ VERGİDEN MAHSUP EDİLMELİ

Bankaların konut kredisi vermeye başladığı 2000’li yılların başından itibaren sektörün önemli bir sıçrama yaşadığını hatırlatan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, 2017’nin sektörde rekor yılı olduğunu ifade etti. Ama her sene rekor kırmanın mümkün olmadığını söyleyen Dumankaya, “Ülkemizde geçen sene 1,4 milyon konut satışı oldu. Bunun 650 bini birinci el konut oldu. Sektör her zaman hareketli. Yılda 600 bin evlilik, 120 bin boşanma yaşanıyor. Yurt dışından Türkiye’ye gelip alınan gayrimenkul ise yaklaşık 100 bin. Sektörün daha da gelişmesi için konut kredi faizinin vergiden mahsup edilmesini istiyoruz” dedi.

Dumankaya sözlerini kentsel dönüşümün alan bazlı olmasının daha sağlıklı olacağını, tüm süreçlerin tamamlanmadan binanın yıkımına başlanmaması gerektiğini belirterek bitirdi.

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur

BİZDEKİ KADAR MÜLKİYET ARZUSU BATIDA YOK

Konutun dünyada ikamesi olmayan birçok üründen biri olduğunu belirten NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’nin OECD ülkeleri içinde konut ihtiyacı ve satışında ABD’den sonra ikinci olduğunu hatırlattı.

Dünyada paylaşım ekonomisinin yaygınlaştığını belirten Timur, “İnsanlarda ortak alanları paylaşma görüşü giderek daha popüler oluyor. Biz de böyle yenilikçi projelerin peşinde olmalıyız” ifadelerini kullandı.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz

YABANCILARA MÜLK SATIŞI ARTIRILMALI

Yabancılara mülk satışı konusunda konuşan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Türkiye’de bir yılda yabancılara yapılan gayrimenkul satışının 4.6 milyar dolar olduğunu hatırlattı. Bu rakamın İspanya’da yaklaşık 30 milyar dolar, sadece Londra’da ise 48 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Yılmaz; “İyi tanıtımla ve devletin katkısıyla yabancılara satışı çok rahat 20 milyar dolar seviyelerine çıkarabiliriz. Sektöre farklı sektörlerden giren ve kalıcı olmayan oyuncular da sektöre zarar veriyor” diye konuştu.