Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gazprom açıkladı: Türk Akımı'nın yatırım değeri 7 milyar dolara ulaştı

Türk Akımı projesinin 6 milyar dolar olan yatırım değeri 1 milyar dolarlık artışla yatırım değeri 7 milyar dolar seviyesine erişti.

Türk-Rus doğalgaz akımını sağlayacak dev proje Türk Akımı’nın yatırım değeri 7 milyar dolara erişti.

Türk Akımı projesinin yatırım değerinde 1 milyar dolar artış yaşandı. Böylelikle yatırım değeri 6 milyar olan Türk Akımı projesinin yatırım değeri 1 milyar dolar değerinde artışla 7 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Rusya’dan alınan doğalgazı direkt olarak Türkiye’ye ulaştırarak dağıtım şebekesine bağlayan Türkiye’nin Güney ve Güneydoğu için güvenli bir enerji kaynağı haline gelmesi amaçlanıyor. Proje sayesinde Rusya’dan gelen doğalgaz direkt türkiye’deki dağıtım şebeklerine bağlanarak Güney ve Güneydoğu illerine düzenli ve güvenli bir enerji kaynağına erişme imkanı sağlayacak.

Türkiye’deki yapılan yatırımlar içinde önemli bir yere sahip olan ve büyük değere ulaşan projenin yatırımı için 7 milyar dolar harcandı. 6 milyar dolar olan projenin yatırım değeri 1 milyar dolar seviyesinde artış kaydederek son verilere göre 7 milyar seviyesine ulaşmayı başardı.

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen bir etkinlik kapsamında konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Rusya’nın en büyük enerji şirketlerinden Gazprom’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Andrey Kruglov, projenin yatırım maliyetini en başta 6 milyar dolar olarak planlamış olduklarının ancak son yapılan hesaplamalarda bu değerin 1 milyar dolar seviyesinde artış kaydederek 7 milyar dolar seviyesine eriştiğini kaydetti.

İlk tercih olarak tamamen öz kaynaklarla finanse edilmesi istenen projenin sonraki kademelerinde ise Kuzey Akım projesindeki örnekte olduğu gibi benzer bir şekilde proje tahvillerinin kullanılmaya başlanabileceğini ifade etti.

Rusya Enerji Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Yarıdmcısı Kruglov, projenin Gazprom tarafından öz kaynaklarla finanse edileceğini ihtiyaç halinde Kuzey Akım projesindeki gibi proje tahvillerinin kullanılabileceğini söyledi.