Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gebze-Halkalı Marmaray Hattı Mart’ta açılışa hazır olacak

Gebze-Halkalı Marmaray Hattı'nın devam eden test sürüşlerine katılan Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan; “Mart ayının ilk haftasında açılışa hazır olacak” dedi.

Gebze-Halkalı Marmaray Hattı ile ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Gelinen noktada Gebze-Halkalı arası tüm güzergahta inşa faaliyetleri ile sinyalizasyon montaj işleri tamamlandı. Mart ayının ilk haftasında açılışa hazır hale getireceğiz” şeklinde konuştu.

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları yürütülen Gebze-Halkalı Marmaray Hattı 76.6 kilometre uzunluğunda ve 43 istasyondan oluşuyor.

Banliyö hattının İstanbul için sadece bir demiryolu hattı olmadığını söyleyen Mehmet Cahit Turhan, şehrin tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurgası olduğunu ifade etti. Bakan Turhan, Marmaray’ın da içerisinde yer aldığı projenin bitirilmesi ile birlikte metro hatları, yüksek hızlı tren (YHT) hatları ve yük treni hatlarının birbirine entegre olacağını belirtti.

13 İSTASYONDA 16 METRO VE TRAMVAYA BAĞLANACAK

Mehmet Cahit Turhan, Gebze-Halkalı arası 3 hat, boğaz geçiş kesimi 2 hat olacak şekilde demir yolunu yaptıklarını hatırlattı. 2 hat üzerinden şehir içinde Marmaray ile entegre şekilde banliyö işletmesi yapılacağını ifade eden Bakan Turhan, üçüncü hat üzerinden ise şehirler arası yolcu ve yük trenleri ile YHT’nin işletmesinin yapılabileceğini belirtti.

Toplam 13 istasyondan 16 adet metro ve tramvay hattına entegrasyonun sağlanacağını söyleyen Turhan, seferlerin ise iki dakikada bir gerçekleşeceğini ifade etti.

Mehmet Cahit Turhan, hızlı trenlerin Gebze, Maltepe, Pendik, Bostancı, Haydarpaşa, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı'da durabileceğini ifade etti. Bakan Turhan, yük trenleri için Pekin'den Londra'ya kesintisiz demir yolu bağlantısının sağlanmış olacağını da sözlerine bekledi. Turhan, bu trenlerin gece saatlerinde boğaz geçişini kullanarak Asya-Avrupa arasında taşımacılık yapabileceğini belirtti.