Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gecekonduların yerine yüksek katlı bina yapılamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde gecekondu yapılarının yerine 15-20 katlı bina istemediklerini ifade etti. “Müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde gecekonduların yerine 15-20 katlı bina yapılmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi. Projeler mimari olarak kültürümüzü yansıtacağını ifade eden Murat Kurum; “Bunun ilk örneğini Ankara'da yeni Mamak bölgesinde gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

BÖLGEDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi Ankara Büyükşehir Belediyesi Mamak Koordinasyon Merkezi'ni ziyaret eden Murat Kurum, yeni Mamak Proje alanıyla yapımı tamamlanan Altıağaç ve Karaağaç Kentsel Dönüşüm Projeleri’nde incelemelerde bulundu.

Bölgelere ilişkin bilgi veren Kurum; “İlk etapta kentsel dönüşümdeki hak sahiplerine verilmek üzere yeni Mamak bölgesinde bin konut üretimi yapacağız. TOKİ bu konutları yapacak ve çok kısa zamanda inşaatlarına başlayıp, hak sahiplerine teslim edeceğiz” diye konuştu.

Bakan Kurum; Mamak bölgesinde inşası tamamlanan Altıağaç ve Karaağaç bölgesindeki bin 500 konutu hak sahiplerine vermek üzere Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalayacaklarını da açıkladı.

TÜRKİYE'DE KENTSEL DÖNÜŞÜMLE İLGİLİ BİR STRATEJİ ÇİZDİK

Türkiye’de kentsel dönüşümle ilgili bir strateji çizdiklerini vurgulayan Murat Kurum; “Ay sonuna kadar bu stratejiyi tamamlayıp, yayınlayacağız. Biz kentsel dönüşümde hiçbir yerde gecekondu yapılarının yerine 15-20 katlı bina istemiyoruz. Bunun yapılmasına da müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Bunun ilk örneğini yine Ankara'da yeni Mamak bölgesinde gerçekleştireceklerinin altını çizen Bakan Kurum; “Tüm Türkiye'de yapacağımız projeler bundan sonra böyle olacak. Kentsel dönüşümde, yeni alanlarda 4-5 kat, mevcutta eğer bir yapılaşma söz konusu ise buralarda da 7-8 katı geçmeyecek şekilde bir düzenleme gerçekleştireceğiz. Bunun haricindeki kentsel dönüşüme de müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.