Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Gereksiz iş yükü inşaat sektörünü sıkıntıya sokuyor

İnşaat sektörünü yaralayan sıkıntıları anlatan Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım satış olmadan vergi alınmasının sektöre büyük ıkıntı verdiğini kaydetti.

Satış olmadan vergi alınmasının sektör açısından çok büyük bir sıkıntı yarattığını ifade eden Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım “Bu sistem maliyeye gereksiz iş yükü oluşturacak bir sistem” dedi.

Böyle bir sistem nedeniyle inşaat sektörünün darbe aldığını ifade eden Yıldırım piyasadaki koşulların göz önüne alınarak bir sistem yürütülmesinin gerekliliğinin de altını çizdi.

“Müteahhit firmalarla arsa sahibi firmaların yaşadığı mali belirsizlik sıkıntı oluşturuyor”

‘’Kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile yapılan işlerdeki ana sıkıntı, inşaat bitimiyle beraber arsa sahibi ve müteahhit arasındaki faturalaşmadan kaynaklanan, satışı olmayan sadece teslimi gerçekleşen malın vergilendirilmesine sebebiyet veren ve sektör açısından erken maddi yük oluşturması, satış neticesinde gerçekleşmesi gereken verginin teslim sırasında tahakkuk etmesi birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Arsa sahibi şirketler açısından kat karşılığı sözleşme ile yaptırılan bir binanın bağımsız bölümlerinin satışı gerçekleşmeden tüm vergilerin %90’ına yakını tahakkuk etmiş oluyor. Müteahhit firmalar, arsa sahibi firmalarla mali ilişkiler açısından yaşanan belirsizlikler sebebiyle sektörümüz olarak sıkıntılar yaşamaktadır.

Borçlar kanununa göre kat karşılığı sözleşmelerin noterden yapıldığını anlatan Yıldırım “Burada konut için yaptığımız salesmen farklı, iş yeri için yaptığımız farklı. Bunları teslim edip faturalaşmaları ve teslimdeki basic maddelere göre iskânı kabul etmek gerekiyor. Bazı maddelere göre ise fiili teslimi kabul etmek gerekiyor. Bunlar bugüne kadar sürekli eklentiler yapılarak geldiği için karmaşa gün geçtikçe artıyor.Bir kanun ile tüm belirsizlikler ve gereksiz iş yükü ortadan kaldırılabilir.

“Maket üzerinden satışların engellenmesi doğru bir uygulama”

Maket üzerinden satışın engellenmesi çok yerinde bir önlemdi. Maketten satışı engellemek için denildi ki; kat irtifakı kurulduktan sonra satış yapılabilir. Bunu etkileyecek üç madde daha vardı. Burada en azından kaba inşaat seviyesi belirtilmesi gerekirken, yine bağlı olduğumuz kat karşılığı sözleşmede siz mimari projenizi onaylatıp ruhsatınızı aldıktan sonra hiç inşaata başlamadan da gidip kat irtifakınızı kurabiliyorsunuz. Yine satış yapabilirsiniz. Burada bir şey engellenmeye çalışırken boşlukları tam kapatamamış oluyoruz. Her eklenen madde karmaşayı biraz daha arttırıyor. Düzgün bir kanun çerçevesinin çizilip netleşmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ankara’nın yeni buluşma noktası: Yıldırım Kule

8000 metre karelik cadde mağaza alanına sahip olan Yıldırım Kule, Ankaralıların yeni buluşma noktası haline geliyor. Volvo, SsangYong, Autowax ve Özsüt gibi seçkin firmaların yer alacağı cadde mağazaların lokasyon olarak merkezde olmasına dikkat çeken Fertaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, “Ankara’nın ticari geleceği açısından projenin öneminin büyük olduğu kanısındayım’’ dedi