Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Greenox’a “EDGE” Yeşil Bina Sertifikası

IFC’den Türkiye’nin ilk dikey orman Greenox’a “Yeşil Bina” sertifikası verildi.

Aycan & Feres İş Ortaklığı tarafından İstanbul’un yatırım açısından değeri yükselen semtlerinden Çeliktepe’de 120 milyon TL yatırımla inşa edilen Greenox projesi, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından başlatılan EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında Türkiye’nin ilk EDGE Yeşil Bina Sertifika almaya hak kazanan binası seçildi.

Dikey orman konseptiyle inşa edilen ve toplam 170 konuttan oluşan Greenox, hem enerji, su ve hammadde kaynaklarının kullanımında sağladığı verimlilik ile sakinlerinin enerji ve su giderlerinde yüzde 40’ı aşkın tasarruf etmesini sağlayacak hem de 25 bin 500 bitki ve 900 ağaca ev sahipliği yaparak yılda en az 2 bin 373 metreküp oksijen üretecek.

Aycan & Feres İş Ortaklığı tarafından Çeliktepe’de toplam 120 milyon TL yatırımla inşa edilen Greenox projesi, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) tarafından başlatılan EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında “Türkiye’nin ilk" EDGE Yeşil Bina Sertifikası almaya hak kazanan pilot projesi seçildi.

Greenox’un EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında pilot proje seçilmesine ilişkin imza töreni Aycan Gayrimenkul Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı, Feres Gayrimenkul Yatırım Ortağı Murat Yağan, Aycan & Feres İş Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Konsept Mimarı Salih Çıkman, IFC Ülke Yöneticisi Jesper Kjaer, IFC Kıdemli Özel Sektör Geliştirme Uzmanı Eduard Yakubov ve IFC Yeşil Binalar Danışmanı Naz Beykan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Salih Çıkman: “Greenox’un gelecek dönemde ülkemizde örnek oluşturmasını diliyoruz”

İmza töreninde bir sunum gerçekleştiren Aycan & Feres İş Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Konsept Mimarı Salih Çıkman, şehir merkezinde yaşayan insanların yeşile ve oksijene duyduğu ihtiyaçtan yola çıkarak Greenox’un hayat bulduğunu dile getirerek; “Dünya çapında hayata geçen yeşil bina projelerini inceleyerek Greenox’u Türkiye’nin ilk dikey ormanı olarak projelendirdik. Greenox, sürdürülebilir yeşil yaşamın öncüsü olarak yeni nesillere sağlıklı ve her anı yaşanmaya değer bir hayat veriyor” dedi. Salih Çıkman, şunları söyledi:

“Aycan & Feres İş Ortaklığı olarak Aralık ayı sonunda teslimine hazırlandığımız Greenox, bugün bir ilke daha imza atıyor. Günümüzde yeşile ve doğaya saygılı, enerji ve su kaynaklarını verimli kullanan projelere ihtiyaç duyuyoruz. İşte bu bilinçle Greenox, cephesinde yer alacak 900 ağaç ve ağaç, 25 bin 500 bitki ile yükseldiği yerin en yeşil binası olarak bölgenin oksijen deposu olurken sunacağı enerji ve su tasarrufu ile yaşayanlarının bütçesine katkı sağlayacak. Yalnızca konutlarıyla değil, sosyal alanları ve sunduğu imkânlarla kentsel dönüşümün bir simgesi olarak Greenox, Çeliktepe’de yılda 2 bin 373 metreküp oksijen üreterek adeta bir oksijen deposu olacak. Bu sayede mevcut binalara oranla Greenox, hem atmosfere yılda 250 ton daha az karbon salacak hem de yaklaşık yüzde 40 oranında su ve enerji tasarruf sağlayacak. Gerek sahip olduğu yeşil donatılar, gerekse çevresine katacağı artılar değerlendirildiğinde adeta yaşayan canlı bir organizma gibi olan Greenox, Uluslararası Finans Kuruluşu tarafından ülkemizde başlatılan EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında global arenada ülkemiz adına bayrağı taşıyan ilk proje olarak pilot proje seçildi. Türkiye’de ilk ve dünyada ikinci dikey orman konseptine sahip olan projemizin gelecek dönemde ülkemizde örnek oluşturmasını diliyoruz.”

Jesper Kjaer: “Greenox’un sektörde iyi bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz”

IFC Türkiye Ülke Yöneticisi Jesper Kjaer de konuşmasında Türkiye’de enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 33’ünün konutlar tarafından gerçekleştirildiğini, Dünya Bankası ve IFC olarak Türkiye’nin iklim konusundaki hedeflerine ulaşmasını desteklediklerini belirterek; "Yaklaşık 130 ülkede yeşil binalar inşa edilmesini sağlayan ve IFC’nin bir buluşu olan EDGE sertifikasyonunun Türkiye’de bu tip binaların yapılmasını teşvik edeceğini umuyoruz. Türkiye'de pilot proje olarak seçtiğimiz Greenox’un sektörde iyi bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz" dedi.

Teslimler Aralık ayı sonunda başlıyor

Toplam 170 konuttan oluşan Greenox, Büyükdere Caddesi’ne ve 4. Levent metro istasyonuna 400 metre mesafede rezidans konforu, lokasyon avantajı, 1100 metrekare sosyal tesis alanı ve yüksek tasarruf ile verim sağlayan sürdürülebilir sistemleriyle dikkat çekiyor. Aralık ayında teslimlerine başlanacak olan Greenox, enerji, su ve malzeme kategorilerinde en az yüzde 40’a varan tasarruf oranıyla yeşil bir yaşam sunmanın yanı sıra iş, alışveriş ve eğlence merkezlerine olan yakınlığıyla da şehrin merkezinde ayrıcalıklı bir yaşam vadediyor.