Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Hafriyat kamyonlarında son tarih 2 Nisan

Hafriyat kamyonlarının hızlarını ve döküm yerlerini ATS cihazı ile izleyen sistem hayata geçti. 2 Nisan’a kadar ATS cihazı taktırmayan kamyonlar trafikten men edilecek.

İstanbul’da kaçak hafriyat dökümünün önüne geçmek için hafriyat kamyonlarının hızlarını ve döküm yaptıkları yerleri izleyen yeni sistem hayata geçirildi. Torpido kısmındaki bölmeye yerleştirilen cihaz ile birlikte kamyonun konumu, hızı, yönü, damper kaldırma gibi verileri İSTAÇ’ta kurulan Çevre Koruma Merkezi’nden daima takip ediliyor. Yeni sistemle birlikte, 24 saat boyunca izlenen hafriyat kamyonlarının şehir trafiğinde daha güvenli bir şekilde seyretmeleri hedefleniyor.

Bugüne kadar 8 bin 68 kamyon, Araç Takip Sistemi (ATS) ile izlendi. ATS cihazı için son tarih ise 2 Nisan. Bu tarihe kadar ATS taktırılmayan kamyonlar trafikten men edilecek.

DENETİMLERİ ZABITA EKİPLERİ YAPIYOR

Döküm sahalarına gelen araçların belgelerini ve ATS cihazı taktırıp taktırmadıklarının kontrolü İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı zabıta ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor.

KAÇAK HAFRİYAT DÖKÜMÜ YAPAN ŞİRKETE 175 BİN TL CEZA

Araçlarına ATS cihazı taktırmayanlar trafikten men edilecek. Kaçak döküm yaptığı tespit edilen kamyon sahiplerine 53 bin TL ceza kesilecek. Eğer kamyon şirkete ait ise ceza 175 bin TL’ye çıkacak.

2018'DE 8 MİLYON TL CEZA KESİLDİ

2018 itibarıyla kesilen cezanın yaklaşık 8 milyon TL olduğunu belirten İBB Başkanı Mevlüt Uysal, “Bu takip sistemi oluştuktan sonra 2 Nisan'a kadar süre verildi” dedi.

ATS CİHAZ BEDELİ TOPLAM 885 LİRA

ATS cihazı, döküm alanlarında yer alan mobil ekiplerden cihazı 885 TL karşılığında satın alınabiliyor. Cihazı alan sürücüler otomatik olarak sisteme dahil ediliyor ve ek ücret alınmıyor.

Cihazın iki yıl garantisi bulunuyor. Bakım ve onarım işlemi ise İSBAK tarafından gerçekleşecek.