Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Hakan Çatalkaya: İmar Barışı’nda sürenin uzatılması durumunda başvurular artacak

Hakan Çatalkaya, İmar Barışı’nda sürenin uzatılması ile başvuruların artacağını ve daha fazla gelirin elde edilebileceğini ifade etti.

İmar Barışı’nda bugüne kadar 5 milyon 161 bin başvuru alındı ve 3 milyar TL ödeme toplandı. İmar Barışı’nda 13 milyon başvuru ve 50 milyar TL gelirin beklendiğini hatırlatan Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya; “Şu an hedeflenen başvuru sayısının yüzde 35’ine ulaşıldı. Sürenin bir yıl daha uzatılması durumunda hedeflenen rakamlara ulaşılabilir” ifadelerini kullandı.

TATİL VE OKUL DÖNEMİ RAKAMLARI ETKİLEDİ

Hakan Çatalkaya, kanunun içerisinde bir yıl uzatılabilir ibaresi bulunduğunu ifade etti. Başvuru süresinin uzatılmasının ekonomiye katkı sağlayacağını belirten Hakan Çatalkaya; “Çok uzun geçirilen tatil dönemi, ekonomik durgunluk ve okul dönemi rakamların bu seviyede kalmasında etkili oldu” dedi.

İMAR BARIŞINDA İADE HAKKI GELDİ

İmar Barışı’nda 20 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan düzenleme ile değişiklikler yapıldı. Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya; yapılan son düzenlemeler ile yanlış beyanda bulunan hak sahiplerinin bu beyanlarını düzeltebileceğini ve fazla ödemiş oldukları yapı kayıt bedellerini iade alabileceğini vurguladı. Hakan Çatalkaya; “Düzenlemeden önce istinat duvarları, havuz, spor sahaları, dolgu alanları ile iskele, liman, tersane gibi deniz yapıları için İmar Barışı’na başvuruda bulunulamazken hak sahipleri yapılan son düzenlemeler ile İmar Barışı’ndan yararlanabilecek” diye konuştu.

Hakan Çatalkaya; özellikle AVM, hastane, fabrika, otel, imalathane gibi kullanım ve inşaat alanları fazla olan yapılar için imar barışı yapı kayıt bedeli çok yüksek çıktığından bu tür yapılara başvurular sınırlı sayıda olduğunu hatırlattı. Son düzenleme ile bu tür yapılarda bin metrekare altındaki projeye aykırı eklenti ve değişiklikleri için bina alanı üzerinden değil, bin metrekare üzerinden İmar Barışı yapı kayıt bedeli ödenecek. Çatalkaya, sürenin uzatılması durumunda daha çok vatandaşın İmar Barışı’ndan yararlanacağını ve imara aykırı yapılarını resmileştirip iskanlı tapularını alabileceğini ifade etti.