Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Hava şartlarının gayrimenkul satışlarındaki etkisi büyük

ERA Gayrimenkul Türkiye Müdürü Atalay kış mevsiminin sona ermesinin ardından emlak sektöründe hareketlilik yaşanmaya başladı.

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay kış aylarının geride kalmasının ardından gelen bahar mevsiminde emlak sektörünün daha hareketli olacağını söyledi. Atalay, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de hava şartlarının gayrimenkul satışları üzerinde büyük etkisi olduğunu ve yeni bir karar almak isteyen ailelerin konut seçerken daha güzel havaları tercih ettiğini söyledi.

Konut satın almak isteyen ailelerin hayatlarında bir değişiklik yapmak için kış mevsiminin bitmesini ve bahar aylarının gelmesini beklediğini ifade eden Atalay, bu nedenle bahar mevsimlerinde gayrimenkul satışlarında artış gösterdiğini ifade etti.

Mevsimlerin emlak sektöründeki satışlarda etkili olduğunu dile getiren Atalay, aynı zamanda farklı mevsimlerde tercih edilen konutların da farklılık gösterdiğini söyledi.

Mart-Haziran döneminde piyasanın hareketlendiğini ve yazın ilk ayının sonuna kadar satın almalarda yoğunluk olduğunu belirten Atalay, mevsimlere göre yaşanan konut satışlarındaki artış ve düşüşlerden Türk halkının konut satın alma davranışlarını mevsimlere göre belirlediği sonucuna varılabileceğini ifade etti.

Konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulunan ERA Gayrimenkul Türkiye Müdürü Atalay, şubat ayına kadar süren durulmanın yerini mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında yoğun satın alma döneminin aldığını ve Temmuz ve Ağustos döneminde de satışlarda düşüş olduğunu ve bu nokta da okulların kapanmasıyla birlikte kiralık konut arayışlarında yoğun talep olduğunu ve Eylül-Ekim aylarında okulların yeniden açılmasıyla kiralık konut arayışlarında durulma yaşandığını ifade etti.

Hava şartlarının gayrimenkul satışları üzerindeki etkisinin öneminden bahseden Atalay, emlak sektöründe baharın etkilerinin hissedilmesiyle bir hareketlilik başladığının da haberini verdi.