Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Hava yolculuğunun cazibesi artarak devam ediyor

Havayolu ile yolculuğun cazibesi artarak devam ediyor. IATA, gelecek yıl havayoluyla seyahat eden kişi sayısının 4.6 milyar kişiye ulaşacağını açıkladı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, 2019’da havayoluyla seyahat eden kişi sayısının 4.6 milyar kişiye ulaşacağını açıkladı. Bunun yanı sıra havacılık sektörünün toplam net kârının ise 35.5 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor. IATA, 2018’de sektörün net kârını 32.3 milyar dolar olarak öngörmüştü. Havayoluyla taşınan kargo miktarının ise 66 milyon tona ulaşması bekleniyor. 2018’de bu rakam 63.7 milyon ton olarak öngörülmüştü.

ÖNGÖRÜLEN TOPLAM GELİR 885 MİLYAR DOLAR

IATA verilerine göre, küresel ölçekte havacılık sektörünün toplam gelirleri yüzde 7.7’lik artışla 885 milyar dolar düzeyine yükselecek. Bu rakam, 2018 yılında 821 milyar dolar olarak öngörülmüştü.

İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirilen küresel basın toplantısında (GMD) bir değerlendirme yapan IATA Başkanı Alexsandre de Juniac, artan maliyetler nedeniyle sektörün 2018 yılında kârlılığının baskı altında olduğunu ifade etti. Ancak petrol fiyatlarındaki düşüşün olumlu etkilerinin 2019 yılında hissedileceğini belirten Alexsandre de Juniac, 2019’la birlikte sektörünün kârlılıkta kesintisiz 10’uncu yılı geride bırakacağını söyledi.

Artan maliyetlerin normalde 2019’daki kârlılığı zayıflatmasını beklediklerini ifade eden IATA Başkanı, fakat petrol fiyatlarındaki sert düşüşün yanı sıra GSYH büyüme hedeflerindeki güçlü rakamların kendileri için sağlam bir tampon yarattığını belirtti. Son beş yıldır havayolu şirketlerinin yatırımcılarına ve hissedarlarına kazandırdığını söyleyen IATA Başkanı Alexsandre de Juniac, 2019’u da hissedarlar için değer yaratılacak yeni bir yıl olarak gördüklerini ifade etti.

ŞİMDİYE KADAR HİÇ BU KADAR CAZİP OLMADI

2019’da havacılık sektöründeki harcamanın 920 milyar dolara yaklaşacağını söyleyen IATA Başkanı, havayollarının sağladığı vergi gelirinin de yüzde 5.8’lik artışla 136 milyar dolara çıkacağını söyledi.

Havayoluyla seyahatin tüketiciler ve bireyler için hiç bu kadar iyi bir seçim olmadığını belirten IATA Başkanı Alexsandre de Juniac, bilet fiyatlarının ucuzluğunun yanı sıra seyahat edecekler için yeni rota seçenekleri de hızla arttığını ifade etti. IATA Başkanı, 2018’de şehirler arası doğrudan uçuşta bin 300 yeni rotanın açıldığını, 2017’ye göre ise havayolunda 250 milyon adet daha fazla seyahatin gerçekleştiğini söyledi.