Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Hazine arazisi fırsatında son günler

Hazine’ye ait tarım arazileri uygun koşullarda çiftçilere kiralanıyor. Uygulamaya son başvuru tarihi 19 Kasım olarak belirlendi.

Yerli üretimin artırılması için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde Hazine’ye ait tarım arazilerini uygun koşullarda çiftçilere kiralama uygulaması başlatıldı. Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre; ekim ayı itibarıyla uygulamaya 22 bin 860 çiftçi başvuru yaptı. 218 bin çiftçinin faydalanmasının hedeflendiği uygulamaya başvurular için son tarih ise 19 Kasım 2018.

İSTERSE ALABİLECEK

Uygulama kapsamında Hazine’nin 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisi çiftçilere 10 yıla kadar kiralanıyor. Tarım arazileri, çiftçiye ecrimisil (kullanım) bedelinin yarısı üzerinden de kiraya veriliyor. Ecrimisil bedeli, illere ve araziye göre farklılık gösterebiliyor. Çiftçi, istemesi durumunda 10 yıl sonra isterse araziyi satın alabilecek. İstemezse çiftçi bir 10 yıl daha kiralama hakkına sahip olacak.

3 YIL KULLANIM ŞARTI KİRALAMA

Arazilerde kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017’den önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor. Kullanım tespiti ise Milli Emlak Müdürlükleri yapıyor.

Aileleriyle beraber toplam 1 milyon vatandaşı ilgilendiren uygulama sayesinde çiftçiler, tarım arazilerini artık kira bedelini ödeyerek gönül rahatlığıyla ekip biçecek.