Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Hazine bankalar ile anlaşacak, kredi faiz oranları düşecek

Konut hesabı uygulamasındaki düzenlemelerle uygulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından ayrılarak Hazine Müsteşarlığına geçecek.

Birikime dayalı devlet destekli gayrimenkul satın alma hesabı konut hesabı uygulamasından faydalanmak isteyen vatandaşlar anlaşmalı bankalara müracaat ederek hesaplarını açtırabiliyorlar. Bu anlaşmalar bankalar ile Hazine Müsteşarlığı arasında sağlanacak görüşmeler ile konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi planlanıyor.

Konut hesabı uygulaması TBMM’de görüşülen yasa tasarısının kanunlaşmasının ardından Hazine Müsteşarlığına taşınacak. Uygulama ile ilgili bütçede Hazineye aktarılacak. Konut hesabında düzenli olarak birikim yapan ve uzun süre kalan vatandaşlara daha düşük faiz oranlarıyla kredi verilebilmesi için konut hesabı uygulaması ile konut kredilerinin de birleştirilmesi planlanıyor.

Konut hesabı uygulaması ile konut kredilerinin birleştirilmesinin sonucunda Hazine ve anlaşmalı bankalar ile sağlanan görüşmelerde düzenli ve uzun süredir konut hesabında birikim yapan vatandaşlara daha düşük faiz oranlarıyla kredi verilmesinin önü açılacak. Ne kadar uzun süre birikim yapılırsa o kadar düşük faiz ödenecek.

Mecliste görüşülen yasa tasarısının kısa süre içinde onaylanarak kanunlaşması bekleniyor. Konut hesabı uygulamasında yapılan değişikliklerden biri de konut hesabı devlet katkısının en çok 15 bin TL’den en çok 20 bin TL’ye ve konut hesabı devlet katkısı oranının da en çok yüzde 20’den en çok yüzde 25’e yükseltilmesi sağlanacak.

Yasa tasarısının onaylanmasıyla Bakanlık bünyesindeki konut hesabı uygulaması Hazineye devredilecek. Bütçe de Hazineye aktarılacak. Devlet katkı miktarı ve oranları yükseltilecek. Konut hesabı ile konut kredileri birleştirilecek. Hazinenin bankalarla sağladığı görüşmeler doğrultusunda konut hesabında düzenli ve uzun süreli birikim yapan vatandaşlara daha düşük faiz oranlarıyla konut kredisi verilecek. Böylelikle vatandaşın düşük faizle konut kredisi kullanmasının önü açılacak.