Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Hazine’ye ait bin 793 taşınmaz çiftçilere kiralandı

Hazine’ye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanması uygulamasına bugüne kadar 100 bin 4 çiftçi başvurdu. Hazine’ye ait bin 793 taşınmaz çiftçilere kiralandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülen Hazine’ye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemeye ilişkin verileri paylaştı. Bugüne kadar düzenlemeye 100 bin 4 çiftçinin başvuruda bulunduğunu açıklayan Murat Kurum; “Bu kapsamda Hazine’ye ait bin 793 taşınmazı çiftçilerimize kiraladık” şeklinde konuştu. Bakan Kurum, uygulamadan yaklaşık 218 bin çiftçinin faydalanacağı ifade etti.

3 YIL SÜREYLE KULLANILMIŞ OLMA ŞARTI

Hazine’ye ait tarım arazilerinde kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017'den önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerekiyor. Murat Kurum, başvuru tarihi itibarıyla arazilerin fiilen kullanımının devam etmesi ve söz konusu arazilerin ecrimisil borcunun da bulunmaması şartı olduğunu ifade etti.

Arazilerin kirasının yüzde 25’inin peşin, kalanının da iki taksitle ödenebileceğini hatırlatan Bakan Kurum; “Çiftçilerimiz bunu ister hasat dönemlerinde isterse de yıl sonunda tek seferde yapabilecek” dedi.

ÇİFTÇİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU

Murat Kurum; kira süresi sonunda çiftçilerin isterlerse kira süresini uzatabildikleri gibi bu arazilerin doğrudan kendilerine satışlarının da yapılabileceğini hatırlattı ve ekledi: “Çiftçilerimizin düzenlemeden faydalanmaları için son gün. Bu önemli fırsatı kaçırmamaları için çiftçilerimizi Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak müdürlüklerine başvuruda bulunmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK BAŞVURU ADANA'DAN

Uygulama için 81 ilin tamamından başvuru alındı. Murat Kurum, bugüne kadar en çok talebin 10 bin 5 başvuruyla Adana’dan geldiğini söyledi. Adanayı, 7 bin 309 başvuruyla Hatay, 4 bin 920 başvuruyla İzmir, 4 bin 662 başvuruyla Mersin ve 4 bin 580 başvuruyla Ankara izledi.