Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Hazineye ait taşınmazlar yerli üretimin arttırılması için vatandaşa kiralanacak

Hazineye ait taşınmazlar, yerli üretiminin arttırılması amacıyla düşük fiyatlarla ve uygun koşullarda vatandaşlara kiralanacak. Tüm detaylar haberimizde…

Yerli üretiminin arttırılması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde çalışmalara başladı. Ağaçlandırma, hayvancılık ile tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesine ilişkin üç proje hazırlandı. Buna göre Hazine taşınmazları uygun koşullarda ve düşük fiyatlarla vatandaşlara kiralanacak.

DÖNÜM BAŞINA YILLIK 6.75 TL BEDEL İLE KİRALANACAK

Ağaçlandırma kapsamında ceviz, badem, antep fıstığı ve zeytin başta olmak üzere kavak, kızılağaç, okaliptüs, fıstıkçamı, kızılçam, sedir, köknar, ladin, akasya gibi türlerin yetiştirilmesi amacıyla Hazine taşınmazları üzerinde kiralama bedeli, dönüm başına yıllık 6.75 TL olarak belirlendi. Düzenleme sayesinde Hazine taşınmazlarında çok yıllık bitkiler için 10 yıl, tek yıllık bitkiler için ise 5 yıla kadar kiralanabilecek.

BELLİ KRİTERLER ÜZERİNDE PUANLAMA YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilan edilecek olan taşınmazlar için birden fazla başvuru olması halinde kiralama başvurusunda bulunanlar arasında seçim yapılırken belli kriterler üzerinden puanlama yapılacağını ve en yüksek puanı alan hak sahibi ile sözleşme imzalanacağını açıkladı.

Puanlama sisteminde kadın girişimci veya 18-40 yaş arası genç çiftçiler, ziraat mühendisi ya da teknisyenleri, taşınmazın bulunduğu yerde ikamet eden ya da kayıtlı olanlar, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı tıbbi, aromatik bitki, süs bitkisi yetiştiricileri, tarımsal amaçlı birlik kooperatif gibi üretici örgütleri artı puan alarak öncelik hakkına sahip olabilecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Kiralamadan yararlanmak isteyenlerin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Daire Başkanlıkları veya Müdürlükleri ya da ilçelerde Milli Emlak Şeflikleri’ne başvuru yapması gerekiyor. Söz konusu başvurular Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün web sitesi www.milliemlak.gov.tr üzerinden elektronik olarak da gerçekleştirilebilecek.

41.7 MİLYON METREKARE ARAZİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında gerçekleştirilen projeler kapsamında toplam 64 ildeki 41.7 milyon metrekarelik taşınmazlar vatandaşlara sunulacak.

RAYİÇ BEDELİN BİNDE BİRİ ÜZERİNDE KİRAYA VERİLECEK

Düzenlemeye göre, Hazine taşınmazları çok uygun bir bedelle, rayiç bedelin binde biri üzerinden kiraya verilecek. Buna örnek vermek gerekirse, değeri 200 bin TL olarak bir arsa yıllık 200 TL’ye kiralanabilecek.

İKİ BAKANLIK TARAFINDAN KOORDİNE EDECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen projelerin tespit çalışması yine iki bakanlık tarafından yürütülecek. Üçer aylık periyotlarla belirlenen yeni alanlar, vatandaşlara sunulacak.