Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Her dairenin bir otoparkı olacak!

Özellikle büyük kentlerdeki otopark sorununu ortadan kaldırmak için harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir dizi önlemler almaya hazırlanıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Japonya’daki otopark sistemini yakından incelemek için buraya teknik bir heyet gönderdi. Otopark sorununa çözüm arayışında olan heyet, Japonya ziyareti sonrasında bir dizi rapor hazırladı.

Yeni yönetmeliğe göre, bundan böyle her dairenin ayrı otoparkı olacak. Yapımı devam eden konut projelerinde 3 daireye 20 metrekarelik otopark alanı ayrılıyor. Artık 30 haneli bir binada otopark alanı 10’dan 30’a yükselecek.

Rezidans ve villa türü lüks konutlarda, her dairede birden fazla araç olduğunu dikkate alan bakanlık, otopark alanını geniş tutmak için çalışma başlattı.

Otopark yönetmeliğinde bulunan park ve meydanların altına otopark yapılmasına ilişkin yeni detaylar Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde olacak. Böylece meydan ve parkların alt kısmına, çevreye zarar vermeyecek şekilde otopark yapılacak.

Mevcut yönetmeliğe göre, bir parselin zemin altında kalan yan ve arka bahçesinde otopark yapılabilirken, ön bahçesine yapılamıyor. Yeni düzenleme doğrultusunda ön bahçenin altına da yola 3 metre kalana kadar otopark yapılabilecek.

Otopark sorunu yaşayan iki binanın anlaşması halinde, aralarındaki sınır duvar kaldırılacak ve ortak alanlar otopark olarak kullanılabilecek.