Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İDO ve Otoyol A.Ş., Osmangazi Köprüsü yüzünden davalık oldu

Osmangazi Köprüsü'nde yapılan yüzde 20 oranında indirimin sözleşmelere aykırı olduğunu iddia eden İDO'nun yabancı ortağı Souter Investments, Otoyol A.Ş.'ye dava açıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamanın ardından Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretinde yaklaşık yüzde 20'lik indirim yapıldı. Köprünün, hizmete açıldığı günden bu yana 89 lira olan ücreti yüzde 20 indirimle 65,65 liraya düştü. Osmangazi Köprüsü'nün sıklıkla kullanılmaya başlamasının ardından Körfez geçişinde deniz otobüsü kullanımı da büyük oranda azaldı.

Mahkemelik oldular

Osmangazi Köprüsü'nde başlatılan indirimin ardından seferlerini yüzde 25 indirimli gerçekleştireceğini açıklayan İDO'nun ikinci hamlesi ise Otoyol A.Ş.'ye dava açmak oldu. İDO'nun İngiliz ortağı Souter Investments, köprü geçişlerinde herhangi bir indirim yapılmasının imzalanan sözleşmelere aykırı olduğunu iddia etti. Otoyol A.Ş. tarafından işletilen Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretinin 42 dolar (121 TL) olması gerektiğini ancak bu rakamın 18 dolara (64 lira) çekildiğini belirten Souter Investments, uluslararası tahkim mahkemelerine önbaşvuruda bulundu.