Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İkinci el konut sektöründeki boşluklar doluyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, ikinci el konut piyasasındaki boşlukların doldurularak mağduriyetlerin ortadan kaldırılacağını açıkladı.

İkinci el otomobil piyasasında olduğu gibi ikinci el konut piyasasında da yeni düzenlemeler yapılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yapılan açıklamaya göre, ikinci el konut satışına yeni düzenlemeler getirilecek.

İkinci el emlak piyasasında çok fazla boşluk olduğunu ve bu boşlukların doldurulması gerektiğini söyleyen Bakan Tüfenkçi ikinci el otomobil piyasasında olduğu ikinci el konut piyasasında da birtakım düzenlemeler yapacaklarını duyurdu.

Özellikle son dönemlerde yaşanan mağduriyetlerin sektördeki boşluklardan kaynaklandığını ifade eden Bakan Tüfenkçi, ikinci el emlak piyasasına ilişkin bir yönetmelik hazırladıklarını ifade etti. İkinci el emlak piyasasında çok ciddi bir boşluk olduğunu ve son dönemlerde art arda yaşanan gayrimenkul mağduriyetlerinin sebebinin de bu boşluklar olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkçi bu alanda düzenleme yapılmasıyla ilgili hem sektörden hem de vatandaşlardan birçok talep olduğunu söyledi.

Hazırlanan yeni yönetmelik kapsamında sektörde hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Birçok alanda getirilecek yeni kurallarla hem sektör temsilcileri hem de sektörde ürünü bulunan vatandaşlar derin bir nefes alacak.

İkinci el konut piyasasında yapılacak değişiklikler kapsamında;

  • Emlakçılara mesleki eğitim ve yetkinlik sertifikası verilmesi,

  • İşletmelerin fiziki şartlarına ilişkin standartlar belirlenmesi,

  • Emlakçı komisyon oranlarının belirlenerek bir standarda oturtulması,

  • Ekspertiz raporlarının alınması konusunda düzenlemeler getirilecek.

Bu alandaki boşlukları hazırlanan yeni yönetmelikle kısa sürede dolduracaklarını ve hem vatandaşların hem de sektör temsilcilerinin taleplerine karşılık verileceğini belirten Bakan Tüfenkçi gazetecilerin konuyla ilgili kendisine yönelttiği sorulara yanıt verdi.

Bakan Tüfenkçi sektördeki boşlukları dolduracaklarını ve özellikle son dönemde ikinci el konut piyasasında vatandaşların yaşadığı sorunlara da çözüm olacaklarını söyledi.