Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İkinci el konuttaki fiyat düşüşleri sektörü hareketlendirdi

İkinci el konutta yaşanan durgunlukla birlikte fiyatlar düştü. Beklemede olan vatandaşlar fiyat düşüşlerinin ardından ikinci el sektörünü yeniden hareketlendirdi.

Konutta ikinci el piyasasında hareketlilik başladı. Yeni Şafak Gazetesi’nden Emine Açar’ın haberine göre, satışlardaki düşüşle birlikte fiyatlarda yüzde 35’lere varan düşüşün yaşandığı ikinci el konut piyasası tekrardan hareketlenmeye başladı.

İstanbul’un en merkezi bölgelerinden biri Beşiktaş’ta geçen yıl 700 bin TL ile 750 bin TL seviyelerinde fiyatlarla satışa koyulan evler bu yıl 400 bin TL ile 450 bin TL’den satışa çıkarılmaya başladı. Aynı süre içerisinde elinde parası olan ise altın, TL ve dövizde tuttuğu paradaki artıştan dolayı parasının miktarını arttırmış oldu.

Son günlerde kapılarını daha fazla alıcının çalmaya başladığını belirten İstanbul Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Nizamettin Aşa, “Tercihleri değişen konut alıcısı bir yıl önce 100 bin dolarıyla 350 bin TL'lik ev bakarken şimdi 650 bin TL’lik ev bakıyor” dedi.

ELİNDEKİ PARAYI ARTTIRAN GAYRİMENKUL ALMAYA BAŞLADI

İkinci elde fiyatların aşağıya çekilmesi ile birlikte elinde parası olanların gayrimenkule yönlendiğini ifade eden Nizamettin Aşa, “Bundan birkaç ay öncesine kadar alım kararını öteleyenler, ikinci elde düşen fiyatları görüp artık fırsata çevirmek istiyor. Parası dövizde olanlar da artık dolar daha fazla yükselmez yükselse de ben aldığım evden aradaki farkı zaten kapatabilirim diyerek ikinci el piyasayı canlandırmaya başladı” bilgisini verdi.

KONUT ALICILARINI EV TERCİHİNİ BÜYÜTTÜ

Bir sene öncesine kadar 350 bin TL’si olan vatandaş, İstanbul’da 1+1 daire alabilirken 2+1 için bütçesini zorlamak durumunda kalıyordu. Beklentinin şimdi değiştiğini belirten İstanbul Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Nizamettin Aşa, “Aradan geçen zaman diliminde vatandaşın birikimleri arttı. Paraları artarken ev fiyatlarının düşmesi de alıcıyı hayalindeki eve yaklaştırdı. Geçen yıl 1+1 daire bakanlar şimdi 2+1 daire alıyor” dedi.

Sektördeki durgunluk nedeniyle evini acil olarak satmak isteyenlerin fiyatları ciddi oranda aşağıya çektiğini belirten Nizamettin Aşa; “Bu durum, cebinde parası olanları merkezi noktalarda ev almaya itti. Evi değerinin yeniden yükseleceğini bilen vatandaşlar merkezi bölgelerde ev talebini arttırdı” ifadelerini kullandı.