Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İlk kez ev sahibi olana BES’ten çıkış izni

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) Avustralya modeli üzerinde duruluyor. İlk kez ev sahibi olacaklar sistemden çıkıp birikimini de evin peşinatı olarak kullanabilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sistemi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Sistemde Avustralya modeli üzerinde duruluyor. Ölüm gibi mücbir sebepler dışında sistemden çıkmak mümkün değil. Ancak Avustralya’daki BES sisteminde ilk evini alanlar sistemden çıkabiliyor. Ayrıca devlet tarafından katkıda da bulunuluyor.

EMEKLİLİĞE KADAR DEVAM EDECEK

BES ile ilgili çalışmalar devam ediyor. BES ile ilgili reform çalışmalarını yürüten ekip aynı zamanda Türkiye Sigorta Birliği’nden de destek alıyor.

Habertürk Gazetesi’nden Rahim Ak’ın haberinde; sistemde Avustralya modeli üzerinde durulduğu ifade edildi. Emekli olana kadar sistemden çıkışın yasak olduğu Avustralya modelinde, şimdiye kadar çalışanların otomatik olarak sisteme kaydedildiği Otomatik BES, emekliliğe kadar devam edecek. Bu süre zarfında, çalışanların sistemden çıkması mümkün olmayacak.

İLK EV SAHİBİ OLMA DURUMUNA İSTİSNA GETİRİLİYOR

Ölüm ve ciddi hastalıklar gibi mücbir sebepler, BES sürecini bitiriyor. Bunun yanı sıra Avustralya’da olduğu gibi çalışanın ilk evini alması durumunda da sistemden çıkılabiliyor. BES ile yapılan birikimler ev sahibi olunduğunda bozulabilecek. Ayrıca yüzde 25’lik devlet katkısı da ev için ödenecek. Böylece evin peşinatının yüzde 25’i devlet tarafından sağlanmış oluyor.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından da konu ile ilgili çalışmalar yapılması planlanıyor. TOKİ’nin çalışanlara özel konut üretmesi hedefleniyor. Sistemden çıkış durumunda yüzde 25 devlet katkısı ile birlikte birikimin önce peşinata kullanılıp ardından çalışanların evinin bitirilerek geri kalan tutarın taksitler halinde ödenmesi planlanıyor.